Trwa ładowanie...
nowelizacja
09-10-2009 15:00

Odsunięcie zmian dotyczących zaliczek da 2 mld zł budżetowi 2010 r.

Rząd chce w ekspresowym tempie przeprowadzić nowelizację ustawy o CIT i PIT, która przesunie wejście w życie korzystnych dla przedsiębiorców zmian we wpłacaniu zaliczek podatkowych. Projekt, który właśnie trafił do Sejmu, ma zapewnić przyszłorocznemu budżetowi 2 mld zł.

Share
Odsunięcie zmian dotyczących zaliczek da 2 mld zł budżetowi 2010 r.Źródło: Jupiterimages
dy3c3ei

Rząd chce odsunąć do 2012 roku wejście w życie zmian, które - zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku nowelizacją - miałyby zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. Chodzi o zasady wpłacania przez przedsiębiorców zaliczek podatkowych za ostatni miesiąc (lub kwartał) roku.

Zgodnie z obecnymi przepisami ostatnia, grudniowa (lub za ostatni kwartał, w przypadku rozliczenia kwartalnego) zaliczka za rok podatkowy jest wpłacana przez podatników do 20 grudnia razem z zaliczką listopadową (za III kwartał). Jej wysokość jest równa zaliczce listopadowej (lub zaliczce za trzeci kwartał). Oznacza to, że w grudniu firmy płacą zaliczkę w podwójnej wysokości.

Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja ustaw o PIT i CIT wprowadziła zasadę, że zaliczka za grudzień będzie odprowadzana w styczniu. Rozwiązanie takie zaproponowała komisja "Przyjazne Państwo". Argumentowała m.in., że obecne regulacje powodują, iż w grudniu przedsiębiorcy kredytują fiskusa. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w 2010 r.

dy3c3ei

Rząd chce odsunąć je jednak do 2012 r. W uzasadnieniu projektu, który właśnie trafił do Sejmu czytamy, że zmiana "ma na celu odroczenie negatywnego wpływu wprowadzonych zmian na finanse publiczne, których pogarszający się stan jest z kolei związany ze światowym kryzysem gospodarczym". Zdaniem rządu szczególne okoliczności uzasadniają wprowadzenie zmian.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że nowela powinna być ogłoszona w Dzienniku Ustaw najpóźniej 30 listopada 2009 r. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, zmiany w podatkach muszą mieć odpowiednio długi okres vacatio legis, pozwalający podatnikom na dostosowanie się do nich.

"Taki termin ogłoszenia ustawy pozwoli także na uwzględnienie skutków finansowych proponowanych zmian w ustawie budżetowej na rok 2010.(...) Wejście w życie zmian zaproponowanych w ustawie spowoduje, iż w 2010 r. nie wystąpi szacowany na 2 mld zł ubytek dochodów budżetowych, wynikający ze stosowania zmienionych zasad opłacania zaliczek za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego. Zgodnie z obecną propozycją rozwiązanie to będzie miało wpływ na dochody budżetowe dopiero w 2012 r." - argumentują autorzy projektu.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich propozycja jest niekorzystna dla przedsiębiorców z punktu widzenia zachowania przez nich płynności finansowej. Rząd nie podziela tego poglądu, tłumacząc, że nowe zasady wpłacania zaliczek jeszcze nie obowiązują, a obecnie podatnicy uiszczają zaliczki według reguł funkcjonujących od samego początku obowiązywania przepisów podatkowych.

dy3c3ei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy3c3ei
dy3c3ei