Trwa ładowanie...
wzrost
13-05-2014 13:30

OECD: trwa ekspansja polskiej gospodarki

Polska gospodarka znajduje się w fazie ekspansji - wynika z najnowszego badania OECD dotyczącego Composite Leading Indicator (CLI). Podoba tendencja widoczna jest w strefie euro, natomiast największe gospodarki wschodzące notują osłabienie wzrostu.

OECD: trwa ekspansja polskiej gospodarkiŹródło: Fotolia, fot: dimasic50
d3vb8qh
d3vb8qh

Composite Leading Indicator (CLI) to wskaźnik, który ma z wyprzedzeniem pokazywać punkty zwrotne w aktywności danej gospodarki. Rosnący CLI o wartości powyżej 100 pkt oznacza ekspansję gospodarki, a spadające CLI powyżej poziomu 100 pkt oznacza spadek koniunktury. Jeśli wskaźnik spada i znajduje się poniżej 100 pkt, to oznacza spowolnienie, zaś rosnące CLI poniżej poziomu 100 pkt - ożywienie gospodarcze.

Z najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w marcu CLI dla Polski wyniósł 101 pkt; to wzrost w ujęciu miesięcznym o 0,02 proc., a licząc rok do roku - o 1,39 proc.

Wskaźniki CLI wskazują, że osłabienie gospodarcze dotknęło już największe gospodarki wschodzące: Brazylię, Chiny oraz Indie. Z kolei w przypadku Rosji wskaźnik CLI wskazuje na wytrącanie dynamiki wzrostu.

- Dla OECD jako całości oraz dla USA, Kanady i Japonii CLI wskazują na stabilną dynamikę wzrostu. To samo tyczy się Wielkiej Brytanii, gdzie CLI sygnalizuje stabilizację dynamiki wzrostu powyżej trendu - podała Organizacja.

W strefie euro oraz we Włoszech wskaźniki CLI w dalszym ciągu wskazują na pozytywną zmianę dynamiki. - W Niemczech oraz we Francji CLI wskazują na stabilną dynamikę wzrostu - dodano.

d3vb8qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vb8qh