Trwa ładowanie...

Ograniczenia czasu pracy lekarzy to fikcja

Państwowa Inspekcja Pracy i lekarze chcą doprecyzowania przepisów o czasie pracy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Po prawie dwóch latach obowiązywania znowelizowanej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (ZOZ) lekarze nie pracują mniej, a bezpieczeństwo pacjentów nie uległo poprawie.

Share
Ograniczenia czasu pracy lekarzy to fikcjaŹródło: Jupiterimages
d40416l

Przepisy o czasie pracy lekarzy, które obowiązują od 2008 roku, miały chronić zarówno interesy pacjentów, jak i lekarzy. Dzięki ograniczeniu tygodniowego wymiary czasu ich pracy do maksymalnie 48 godzin, chorych mieli leczyć nieprzepracowani specjaliści. Tak się jednak nie stało, gdyż pozwalają na to niejasne przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej

Dodatkowo, ze względu na braki kadrowe w większości szpitali, zwiększa się liczba tak zwanych lekarzy kontraktowych, czyli świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oni mogą pracować bez ograniczeń czasowych. Zarabiają więcej niż koledzy zatrudnieni na etatach, ale jednocześnie sami opłacają wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zauważył, że w Polsce przybywa lekarzy zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, co jest całkowicie sprzeczne z trendami europejskimi. W wielu krajach Unii przeważają lekarze na etatach.

d40416l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40416l
d40416l