Trwa ładowanie...

Ojcowie mogą mieć tydzień urlopu

Od początku tego roku polskim ojcom przysługuje tydzień urlopu. Dotyczy to wszystkich tych mężczyzn, których dzieci urodziły się po 7 stycznia 2009.

Ojcowie mogą mieć tydzień urlopu
d34qs0l
d34qs0l

Od początku tego roku polskim ojcom przysługuje tydzień urlopu. Dotyczy to wszystkich tych mężczyzn, których dzieci urodziły się po 7 stycznia 2009. Urlop trzeba bowiem wykorzystać przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. Ci ojcowie, których dzieci przyszły na świat w pierwszym tygodniu ubiegłego roku, nie zdążyliby więc z wykorzystaniem wolnego.

W przypadku ojców zatrudnionych na dwóch czy więcej etatach, im również przysługuje tylko jeden urlop. Mogą oni wziąć wolne w każdej firmie w tym samym czasie. Mogą też wziąć urlop w jednej firmie, a w drugiej pracować. Ten wariant pozbawia ich jednak prawa do wzięcia urlopu w drugiej firmie w późniejszym okresie.

Począwszy od 1 stycznia 2012, ojcowskie urlopy wydłużą się do dwóch tygodni. Według szacunków, w ubiegłym roku ojcami zostało ok. 300 tys. mężczyzn zatrudnionych na etatach, a więc mających prawo do urlopu. Ilu z nich zdecyduje się na skorzystanie z tego przywileju? Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, w styczniu 2010 roku urlop na opiekę nad dzieckiem wzięło zaledwie 75 ojców.

(jk)

d34qs0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34qs0l