Trwa ładowanie...

Olej napędowy podrożeje nie więcej niż o...

Podwyżka ceny oleju napędowego, związana z planowanym podniesieniem wysokości opłaty paliwowej, nie powinna przekroczyć 15 gr za litr - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Olej napędowy podrożeje nie więcej niż o...Źródło: Jupiterimages
d44945o
d44945o

Grabarczyk wyjaśnił, że podwyżka, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. związana jest z dostosowaniem polskiego prawa do dyrektywy, która została przyjęta w Unii Europejskiej już w 2003 r.

- W tej chwili prace nad szczegółami jeszcze trwają. Jeśli chodzi o cenę, to nie powinno to być więcej niż około 15 groszy na litrze. Budżet nie skorzysta na podwyżce, bo wpływy zasilą Krajowy Fundusz Drogowy - powiedział Grabarczyk.

Podkreślił, że podwyżka będzie dotyczyć tylko oleju napędowego, a nie benzyny. Dodał, że decyzja będzie należała do ministra finansów.

Witold Lisicki, rzecznik prasowy wiceministra finansów Jacka Kapicy, powiedział PAP, że sprawy związane z opłatą paliwową leżą we właściwości ministra infrastruktury. Wyjaśnił, że zgodnie z przepisami unijnymi minimalna stawka opodatkowania oleju napędowego w 2010 r. wyniesie 302 euro. Na tę kwotę składa się akcyza jak i opłata paliwowa. Teraz minimalny podatek wynosi 274 euro.

d44945o

Kluczowy dla ustalenia dokładnej wielkości podwyżek opłaty paliwowej będzie 1 października. Kurs euro potrzebny do obliczenia podatku przyjmowany jest bowiem z pierwszego dnia roboczego października.

Sprawa dotyczy oleju napędowego, bo tylko w tym przypadku nie spełniamy minimum unijnego - wyjaśnił Lisicki. Przypomniał, że w związku z dostosowaniem polskich przepisów do unijnych planowane są także podwyżki akcyzy na papierosy.

Opublikowany w poniedziałek przez MF projekt nowelizacji ustawy o akcyzie przewiduje, że w 2010 r. podatek na papierosy wzrośnie o 2,57 proc. W efekcie paczka papierosów podrożeje średnio o ok. 16 gr.

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi minimalna stawka akcyzy na papierosy wynosi 57 proc. ceny sprzedaży detalicznej papierosów należących do kategorii cenowej o najwyższym popycie. Nie może być jednak niższa niż 64 euro za 1000 sztuk. W związku ze wzrostem kursu euro konieczna będzie podwyżka akcyzy.

d44945o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44945o