Oni już dostali podwyżki. Jak duże?
Czy dostałeś/-aś w ciągu ostatnich sześciu miesięcy podwyżkę spytał w sondzie internetowej Bank Danych o Inżynierach.
Największy wzrost płac został odnotowany w sektorze maszynowym i elektromaszynowym, który rozwija się bardzo dynamicznie w ostatnich latach. Ożywieniu w tym sektorze sprzyjają inwestycje zagraniczne koncernów międzynarodowych w Polsce. Na drugim miejscu co do wysokości podwyżek uplasowała się branża chemiczna, która jest jednym z czynników mających wpływ na modernizację gospodarki. W Polsce ostatnio bardzo wzrósł popyt na tworzywa sztuczne, lakiery, farby, produkcję przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, petrochemicznego.
Najbardziej rozpowszechnionym wśród inżynierów dodatkiem pozapłacowym jest telefon komórkowy do użytku prywatnego – ma go 44% specjalistów. Popularnymi gratyfikacjami są też: laptop (37% inżynierów), dodatkowa opieka zdrowotna (36%), samochód służbowy (33%), szkolenia (28%), nauka języków obcych (21%). Co raz częściej elementy te są traktowane przez pracowników jako narzędzie do pracy, a nie bonusy. Inżynierowie nadal mogą liczyć na dofinansowanie studiów, bony towarowe, ryczałt na paliwo, a nawet akcje firmy.
Najlepiej opłacalną branżą jest branża nieruchomości. Średnie wynagrodzenie specjalistów wynosi 7167 złotych - wynika z analiz Banku Danych o Inżynierach. Rozwój sektora nieruchomości napędzany jest przez dotacje unijne oraz programy rządowe, na przykład „Rodzina na swoim”. Negatywnie na popyt na rynku nieruchomości wpływa wysokie ryzyko kursowe.
Ostatnie umocnienie franka szwajcarskiego doprowadziło do wzrostu rat kredytów hipotecznych w ciągu miesiąca o kilkanaście procent. Dobrze wynagradzani są specjaliści z branży doradczej, stoczniowej, informatycznej. Korzystnie wypada też branża spożywcza. Rozwój sektora spożywczego jest często spowodowany trendami i modą w społeczeństwie, oraz pojawieniem się całkowicie nowych produktów na rynku, na przykład napoje energetyczne lub napoje izotoniczne. Nadal utrzymuje się tendencja rozwojowa w sektorze budowlanym. Budownictwo cechuje się w Polsce napływem funduszy z Unii Europejskiej oraz inwestycji zagranicznych. W ramach przygotowań do Euro 2012 powstają nowe autostrady, modernizowane są lotniska, stadiony, szlaki i stacje kolejowe.
Wynagrodzenia według regionów: najlepiej wypada województwo mazowieckie (średnie wynagrodzenie inżynierów – 5716 zł), dolnośląskie (5298 zł), wielkopolskie (5130 zł), pomorskie (5068 zł), śląskie (4881 zł).
Warto inwestować w języki obce. W Polsce nadal jest mało inżynierów znających dobrze lub biegle więcej niż jeden język obcy. Taka znajomość bardzo różnicuje wynagrodzenia inżynierów. Specjaliści , którzy nie znają języków obcych zarabiają średnio 4552 złotych, natomiast inżynierowie ze znajomością 1 języka – 5284 zł, 2 języków i więcej – 6068.
Wysokość podwyżek zależy od obecnej sytuacji przedsiębiorstwa oraz ogólnej koniunktury na rynku czy w danej branży. W skali roku największy wzrost płac niezmiennie odnotowuje się w grudniu. Ma to związek z premiami świątecznymi, nagrodami okresowymi oraz dodatkowymi wynagrodzeniami rocznymi.
Eugenia Zbaraszczuk, Asystentka ds. Marketingu i Sprzedaży w BDI
- Bank Danych o Inżynierach powstał w 1992 roku. Dziś jest jedną z najstarszych firm doradztwa personalnego w Polsce.