Trwa ładowanie...

Oni zarabiają najmniej w Polsce

Sprzątaczka, szwaczka, pomocnik w kuchni. Oto najgorzej zarabiający pracownicy w Polsce.
Najniższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy szeregowi na wschodzie i południu Polski.

Oni zarabiają najmniej w Polsce
d4e75j9
d4e75j9

Ranking najgorzej opłacanych zawodów jak co roku przygotowała firma Sedlak & Sedlak. Okazuje się, że najniższe płace czyli mniej niż 1386 zł (tyle wynosi kwota minimalnego wynagrodzenia w Polsce) otrzymują szeregowi pracownicy w województwach: podlaskim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim.

Od 1317 do 1800 zł brutto zarabiają: sprzątaczki, szwaczki, ochroniarze, kasjerzy i pracownicy małej gastronomii. Do 2200 zł brutto zarabiają: sekretarki, bibliotekarze, listonosze i pracownicy socjalni. Duża rozpiętość wynagrodzeń charakteryzuje sektor budowlany. W firmach należących do tej branży nie brakuje pracowników zarabiających na poziomie minimalnej płacy (pomocnik murarza), są też tacy którzy mogą liczyć na wielokrotność tej kwoty – grubo powyżej 4,5 tys. zł.

Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy wskazują też, że problemem najmniej zarabiających jest przede wszystkim brak jakichkolwiek szans na podwyżki. To ludzie, którzy na granicy lub poniżej minimalnej płacy zarabiali zawsze.

- Kasjerzy, magazynierzy w supermarketach, sprzedawcy w niewielkich osiedlowych i wiejskich sklepach czy sprzątaczki podwyżek nie otrzymali nigdy w życiu. Na poziomie najniższej pensji będą zarabiać zawsze. Gdy tymczasem koszty życia cały czas wzrastają. Ci ludzie najczęściej podejmują dodatkowe prace, niektórzy są zatrudnieni na kilku etatach, pracują na granicy wycieńczenia. Również na czarno. Trzeba też dodać, że zarobki ich pracodawców są nieraz kilkanaście razy wyższe. W Polsce ogromnym problemem są duże różnice płacowe – mówi Grzegorz Tyl, specjalista rynku pracy, doradca personalny.

d4e75j9

Dodajmy też, że według resortu pracy w Polsce co trzeci pracownik zarabia równowartość płacy minimalnej (1386 zł).

Kto zarabia najmniej – według portalu wynagrodzenia.pl

Sprzątaczka – 1409 (mediana wynagrodzenia brutto*)
Szwaczka – 1414
Pracownik gastronomii – 1500
Pracownik ochrony – 1500
Asystentka stomatologiczna – 1500
Kasjer sprzedawca – 1517

Telemarketer – 1786
Pakowacz/ konfekcjoner – 1800
Sekretarka medyczna – 1872
Pracownik biurowy – 1900
Recepcjonista – 1958
Listonosz - 1990

d4e75j9

W latach poprzednich zdecydowanie najgorzej wiodło się szwaczkom. Ich zarobki w 2009 r. kształtowały się na poziomie 1 396 zł brutto (mediana). Zaraz za nimi uplasowali się kelnerzy z miesięcznymi zarobkami rzędu 1 500 zł (bez napiwków). O 38 złotych więcej otrzymywali kasjerzy-sprzedawcy. Mało płatny zawód mieli również telemarketerzy, których miesięczne dochody wynosiły 1 588 złotych. Niskie były także płace referentów zatrudnionych w biurach podróży (1 630 zł) oraz osób zajmujących się na co dzień sprzedażą usług i produktów (1 650 zł). Kolejne miejsce w rankingu najgorzej opłacanych stanowisk przypadło barmanom (1 788 zł). Listę najmniej dochodowych stanowisk zamykali: sekretarki medyczne, recepcjoniści i nauczyciele wychowania przedszkolnego (1 800 zł brutto).

Poniżej wykres przedstawiający zarobki w 2009 r. według portalu wynagrodzenia.pl

- Widzimy więc w jakich zawodach lepiej się nie specjalizować. Sprzątaczki, szwaczki czy pomoce kuchenne nigdy nie będą zarabiać przyzwoicie. Osoby, które taka pracę mają powinny się doszkolić, zmienić zawód – dodaje Grzegorz Tyl.

mediana* - to wartość środkowa, powyżej i poniżej której znajduje się jednakowa liczba badanych.

(toy, agka)

d4e75j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e75j9