Opera TFI: Po wyborach inwestorzy skierują uwagę na niedowartościowane akcje

Warszawa, 16.09.2015 (ISBnews) - Ceny notowanych na GPW akcji znalazły się na atrakcyjnych poziomach, a rynek ma silne fundamenty, poinformował ISBnews dyrektor inwestycyjny ds. akcji Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Piotr Święcik. W jego ocenie, rozstrzygnięcie październikowych wyborów oraz stopniowe normowanie się sytuacji za granicą powinny skierować uwagę na relatywnie niedowartościowane spółki. Dla inwestora zagranicznego dodatkowym atutem powinna być stabilność polskiej waluty.

16.09.2015 08:50

"Pomimo chwilowego spowolnienia polskiej gospodarki w drugim kwartale, spowodowanego niższym udziałem eksportu netto i zmniejszeniem dynamiki inwestycji, notowane tempo wzrostu w wysokości 3,3% w skali roku można nadal uznać za imponujące. Dla porównania, PKB strefy euro zwiększył się w analogicznym okresie zaledwie o 1,5%. Pozytywne tendencje będą z dużym prawdopodobieństwem kontynuowane w drugiej połowie roku" - powiedział ISBnews Święcik.

W jego ocenie, głównym czynnikiem wspierającym koniunkturę będzie rynek pracy. Stopa bezrobocia spadła do poziomu najniższego od 2008 roku (10,1%), a realny fundusz płac wzrósł w lipcu o 5% w ujęciu rocznym. Tendencje te powinny szybko znaleźć odzwierciedlenie we wzroście wydatków na konsumpcję. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie tempa wzrostu przekraczającego 3,5% za cały 2015 rok.

"Fundamenty polskiego rynku akcji są więc zdrowe. Obok solidnych podstaw makroekonomicznych jako istotne czynniki należy również wskazać napływ kapitału z nowej perspektywy unijnej oraz łagodną politykę monetarną realizowaną przez RPP - oczekujemy, że poziom stóp procentowych w 2016 roku nie ulegnie zmianie. Przyczyną trwającej od kwietnia fali spadków na warszawskim parkiecie są więc zjawiska o charakterze zewnętrznym oraz politycznym" - stwierdził dyrektor inwestycyjny Opera TFI.

Dodał, że silna przecena do jakiej doszło na giełdzie w Chinach wywołała efekt domina na globalnych rynkach finansowych. W drugiej połowie sierpnia indeks Shanghai Composite stracił w krótkim czasie niemal 30% wartości, powodując niemałą panikę wśród inwestorów na całym świecie. Dopiero seria skoordynowanych działań ze strony chińskiego rządu, banku centralnego i regulatora umożliwiła opanowanie sytuacji, stabilizację cen akcji i sukcesywne odrabianie strat.

"O ile zawirowania w Azji miały bezpośredni wpływ na cały indeks polskiego rynku, o tyle lokalna polityka uderzała w dwa konkretne sektory. Wyceny akcji banków cierpiały ze względu na niepewność związaną zarówno z podatkiem od aktywów, jak i ze zmieniającymi się parametrami ustawy dotyczącej kredytów walutowych. Drugą poszkodowaną grupą były przedsiębiorstwa energetyczne, przed którymi cały czas widniała perspektywa przymusowego przejęcia nierentownych kopalń węgla kamiennego. W efekcie ceny notowanych na GPW akcji znalazły się na atrakcyjnych poziomach" - ocenia Święcik.

Uważa on, że rozstrzygnięcie wyborów w drugiej połowie października oraz stopniowe normowanie się sytuacji za granicą powinny skierować uwagę uczestników rynku na relatywnie niedowartościowane spółki.

"Dla inwestora zagranicznego dodatkowym atutem powinna być stabilność waluty - Polskę ominęła fala gwałtownej deprecjacji na rynkach wschodzących, która sprowadziła kursy brazylijskiego dolara, tureckiej liry czy meksykańskiego peso na historyczne minima. Przejrzystość polityki monetarnej oraz brak charakterystycznych dla innych krajów z grupy 'emerging markets' ryzyk związanych z finansowaniem dolarowego zadłużenia lokalnych podmiotów, będą wspierać niską zmienność złotego w nadchodzących miesiącach" - posumował dyrektor Opera TFI.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)