Trwa ładowanie...

Operatorzy będą omijać nowy abonament? Mają kolejne sposoby

Rejestrowanie spółek za granicą albo dodawanie pojedynczych kanałów - a nie pakietów - do umów na telefon lub internet. To tylko niektóre sposoby, którymi operatorzy płatnych telewizji próbują obejść nowe przepisy o abonamencie.

Operatorzy będą omijać nowy abonament? Mają kolejne sposobyŹródło: SPL/East News, fot: Stanisław Kowalczuk/East News
d4ak7cv
d4ak7cv

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, PiS znacznie wyhamował prace nad nowym abonamentem. Boi się bowiem spadków w sondażach - w najbliższym czasie w życie wejdą inne kontrowersyjne ustawy, takie jak reforma edukacji czy sieć szpitali. W efekcie nie ma szans, by ustawa została przegłosowana przed sejmowymi wakacjami.

To jednak nie znaczy, że na rynku telekomunikacyjnym o nowym abonamencie zapomnieli. Operatorzy kablówek i płatnych telewizji już się do niej przygotowują, by nie naruszać nowego prawa, a jednocześnie nie stracić klientów.

Sygnał dał NC+. Jak pisaliśmy kilkanaście dni temu, operator w czerwcu zaproponował specjalną ofertę dla seniorów, którzy z obowiązku płacenia abonamentu są zwolnieni. "Masz w rodzinie osobę w wieku 75 lat lub sam jesteś seniorem? Skorzystaj z wyjątkowej promocji, jaką przygotowała platforma NC+" - zachęca operator.

Jak informuje w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Krzysztof Kacprowicz, prezes związku Mediakom, który zrzesza mniejsze kablówki, "Nowi klienci nadal podpisują umowy. Jednak w okresie około 2 miesięcy obserwujemy bardzo dużą liczbę pytań abonentów o sprawy związane z procedowaną ustawą". - Niektórzy klienci składają oświadczenia, że zabraniają nam przekazywania komukolwiek danych osobowych, inni przychodzą do BOK-ów z osobami w wieku 75+ i przepisują na nich umowy - przyznaje.

d4ak7cv

Kacprowicz dodaje, że na nowe przepisy szykują się również operatorzy, którzy przygotowują nowe promocje dla klientów. Choć zastrzega, że chodzi o te firmy, które "mają trudną sytuację i będą próbowały kombinować".

- Słyszałem też o tym, że planowane są rejestracje podmiotów gospodarczych za granicą, aby uniknąć obowiązku przekazywania danych osobowych - mówi prezes Mediakomu. - Niektórzy koledzy planują też dodawanie pojedynczych programów telewizyjnych do usług internetowych lub telefonicznych.

Co to zmienia? Otóż według ustawy abonamentowej "za usługę telewizji płatnej uznana ma być wyłącznie sprzedaż programów telewizyjnych w pakietach dostępnych na podstawie umów o dostarczenie telewizji płatnej". Pojedyncze kanały pakietami nie są.

Grzegorz Schetyna wzywa Polaków, by nie płacili abonamentu. Zobacz wideo:

Operatorzy kablowi nie zgadzają się z dyskryminacją poszczególnych firm. Domagają się, by takimi samymi regulacjami objęto również serwisy, oferujące "wideo na żądanie". Mowa tu m.in. o takich platformach jak Netflix, Showmax, czy HBO GO.

Prezes Mediakomu wskazuje też telekomy, które w najnowszych promocjach dają swoim klientom darmowe wideo bez limitu. Jego zdaniem, na telefonie czy tablecie też można przecież oglądać telewizję.

- Jeżeli zobaczymy, że rząd traktuje temat poważnie i będzie wymagać podawania danych osobowych klientów od tych firm, to polscy lokalni operatorzy też podejdą do tematu inaczej - puentuje Kacprowicz.

d4ak7cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ak7cv