Trwa ładowanie...
d44ydbp

Opłaty za wylesianie dobrze spełniają swoją rolę

Opłaty za wylesianie skutecznie ograniczają
wycinanie lasów pod tereny na inwestycje przez firmy, które nie
mają pieniędzy na prowadzenie inwestycji - powiedział w czwartek w
Sejmie wiceminister środowiska Janusz Zalewski.

d44ydbp
d44ydbp

Wiceminister uważa, że takie opłaty pozostaną, gdyż dobrze spełniają swoją rolę.

Zalewski odpowiadał na pytanie posłanki PO Elżbiety Łukaciejewskiej, która chciała się dowiedzieć, czy istnieje możliwość zmiany przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych tak, by można było zmniejszyć, a nawet umorzyć opłaty za wylesienie gruntów przeznaczonych pod inwestycje.

_ Ustawa nie blokuje inwestycji, a jedynie umożliwia inwestowanie przez tych, którzy mają pieniądze _ - stwierdził wiceminister. "W tej kwestii trzeba działać ze szczególną ostrożnością" - dodał.

_ Chodzi np. o lasy położone w specjalnych strefach ekonomicznych, na terenach o widocznym spowolnieniu rozwoju, jak np. Podkarpackie _ - mówiła posłanka. Jako przykład podała gminy Stalowa Wola czy Nowa Dębna, gdzie mogłyby powstawać nowe miejsca pracy na tzw. przemysłowych terenach zamkniętych, które dziś są zalesione.

d44ydbp

Według Zalewskiego ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych działa pozytywnie, a przewidziane w niej opłaty nie są blokujące, bo niejednokrotnie taniej jest zlokalizować inwestycje na terenach leśnych niż w miastach.

_ Można umorzyć należności za wylesienie gruntów, jeżeli inwestycje są przeznaczone na cele publiczne - np. ochronę zdrowia, czy na cele lokalne. Opłaty są też zlikwidowane, albo tryb udostępniania terenów jest skrócony, a przez to znacznie tańszy, jeżeli inwestycja dotyczy np. budowy dróg czy lotnisk _ - poinformował Zalewski.

W opinii posłanki PO Renaty Butrym powinno się szczególnie chronić tereny np. w parkach narodowych, ale na terenach przemysłowych,w wolnych strefach ekonomicznych można byłoby ograniczyć opłaty blokujące inwestycje. _ Nie chcemy być jednym wielkim skansenem w Europie _ - powiedziała.

Opłaty za wylesianie zależą od powierzchni gruntu, miejsca jego położenia, rodzaju planowanej inwestycji. Mogą być obniżane, jeżeli las leży w specjalnej strefie ekonomicznej czy inwestycja ma być przeznaczona na cele użyteczności publicznej - wynika z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

d44ydbp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44ydbp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj