Trwa ładowanie...

Opole ma się czym chwalić. Spadło bezrobocie, pensje wzrosły

Dzięki inwestycjom realizowanym w latach 2011-2015, których wartość wyniesie ok. 600 mln zł, w Opolu zostanie utworzonych prawie 2,5 tys. nowych miejsc pracy. W ostatnich latach w mieście wzrastał wskaźnik przedsiębiorczości i spadała stopa bezrobocia.

Opole ma się czym chwalić. Spadło bezrobocie, pensje wzrosłyŹródło: Eastnews, fot: East News/NIKODEM JACUK/REPORTER
d13hpqm
d13hpqm

Takie m.in. dane zawiera przyjęty podczas ostatniej sesji rady miasta Opola raport o stanie przedsiębiorczości w mieście w roku 2014. Jak powiedział PAP naczelnik wydziału gospodarki i innowacji urzędu miasta Opola Piotr Merta, raport przygotował wydział gospodarki i innowacji na zlecenie prezydenta miasta, a wykorzystane w nim dane pochodzą głównie z urzędów statystycznych, ale też z informacji miasta Opola od inwestorów.
Wśród inwestorów, którzy pojawili się w Opolu w ostatnich latach, raport wymienia np. produkującą czujniki do automatyki przemysłowej firmę ifm ecolink, która najpierw zbudowała fabrykę w opolskiej podstrefie WSSE, a potem rozpoczęła budowę centrum badań i rozwoju; amerykańską firmę Global Steering Systems Europe produkująca elementy układu kierowniczego oraz amerykańskiego producenta pojazdów terenowych, głównie quadów, firmę Polaris Polska.

Z raportu wynika m.in., że mieszkańcy Opola wykazują się dużą aktywnością w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jak podano, wskaźnik przedsiębiorczości (dot. liczby podmiotów gospodarki narodowej w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców) - w roku 2014 wynoszący w Opolu 171,6 - był o prawie połowę wyższy niż w całym woj. opolskim i niewiele niższy niż np. we Wrocławiu (173,9). Z raportu wynika też, że w ostatnich kilku latach rośnie on w Opolu systematycznie. - Jest jednym z najwyższych w kraju. Bierze się oczywiście z przedsiębiorczości Opolan i tego, że tworzą oni nowe firmy. Bardzo dużo jest zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw. To one generują najwięcej miejsc pracy w Opolu - zaznaczył Merta.

Według raportu mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziewięciu osób stanowią 95,8 proc. wszystkich firm w mieście.

d13hpqm

Jak wynika z raportu, z roku na rok rosną wynagrodzenia - zarówno w samym mieście jak i w województwie. - Zbliżamy się już do poziomu wynagrodzeń z Wrocławia - powiedział.

Według raportu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2007 roku w roku w Opolu wynosiło 2877 zł; w roku 2010 - niespełna 3542 zł; a w ub. roku już blisko 4010 zł. Było ono niższe w 2014 roku od przeciętnego wynagrodzenia we Wrocławiu o nieco ponad 300 zł. Wyliczono też, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2014 r. w Opolu wzrosło o ponad 137 zł w porównaniu do roku 2013. W raporcie zastrzeżono jednak, że dane te dotyczą podmiotów gospodarczych zatrudniających powyżej dziewięć osób oraz jednostek strefy budżetowej.
Z dokumentu wynika też, że na koniec 2014 roku stopa bezrobocia w Opolu wyniosła 6 proc. Dwa lata wcześniej wynosiła 7,1. Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu z końca września tego roku wynika, że poziom bezrobocia spadł w Opolu jeszcze bardziej - do 5,3 proc.
Jak ocenił ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu dr Witold Potwora, pozytywnym elementem wynikającym z zawartych w raporcie danych jest fakt, że z roku na rok przybywa w Opolu spółek prawa handlowego, także tych z kapitałem zagranicznym. - To oznacza że jesteśmy atrakcyjnym miejscem dla inwestycji i jeśli tym będziemy się chwalić, to inwestorów będzie jeszcze więcej - mówił.

Według danych przytoczonych w raporcie w roku 2014 w Opolu działało 2610 spółek prawa handlowego, w tym 569 spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Ogólna liczba spółek w stosunku do roku poprzedniego wzrosła o 134.

Zobacz także: Opóźnienia w wynagrodzeniach. Ile Polacy czekają na zaległą wypłatę?

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d13hpqm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13hpqm