Trwa ładowanie...
d58tsmh
18-02-2015 20:55

Opole/ Ranking najlepszych i największych firm regionu Złota Setka

W 2013 r. największe opolskie firmy miały lepsze wyniki finansowe netto, czyli zyski, w porównaniu z rokiem 2012. W tym czasie wzrosły też ich przychody ze sprzedaży i zmniejszyły się stany magazynowe. To wnioski z rankingu najlepszych firm regionu Złota Setka.

d58tsmh
d58tsmh

Wnioski takie wyciągnęli naukowcy Politechniki Opolskiej opracowujący ranking stu najlepszych pod względem finansowym opolskich firm. Wyniki rankingu, zorganizowanego już po raz drugi przez Nową Trybunę Opolską oraz Politechnikę Opolską, zaprezentowano w środę.

Ranking obejmował dwie kategorie: listę firm określonych mianem Filarów Opolskiej Gospodarki oraz firm, które nazwano Finansowymi Tygrysami Opolskiej Gospodarki. Dr inż. Łukasz Mach z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej tłumaczył, że na obydwu tych listach, sporządzonych w oparciu o dane finansowe zaczerpnięte z KRS z lat 2013 i 2012, znalazły się przedsiębiorstwa "kluczowe dla stabilności i rozwoju gospodarki województwa".

Analiza sytuacji finansowej rozpatrywanych w rankingu firm została zawężona do przedsiębiorstw mających obowiązek sprawozdawczy w KRS. Brano też pod uwagę tylko przedsiębiorstwa, których obrót w roku 2013 przekroczył 25 mln zł i takie, które odnotowały dodatni wynik netto za rok 2012 oraz 2013.

W rankingu Filarów Opolskiej Gospodarki, gdzie jedynym kryterium był wynik netto uzyskany w 2013 r., w zestawieniu stu najlepszych na czele listy znalazły się Śląskie Kruszywa Naturalne z Krapkowic, firma Górażdże Cement z Choruli oraz Grupa Azoty ZAK z Kędzierzyna-Koźla.

d58tsmh

Prezes zarządu i dyrektor generalny Górażdże Cement SA Andrzej Balcerek w rozmowie z PAP podkreślił, że był wręcz zaskoczony drugim miejscem swojej firmy w rankingu sporządzonym na podstawie jej wyników z roku 2013. "To był w historii Górażdży najgorszy rok od 20 lat, bardzo trudny" - zauważył. Jak dodał, zużycie cementu w roku 2013 w Polsce wyniosło "dużo poniżej 15 mln ton". "Nasza sprzedaż też wtedy mocno spadła i jeśli się pojawiliśmy na drugim miejscu w tym zestawieniu, to jestem bardzo zadowolony" - zaznaczył Balcerek. Podkreślił jednocześnie, że rok 2014 był dla branży budowlanej zdecydowanie lepszy.

Przy tworzeniu setki najlepszych przedsiębiorstw w kategorii Finansowe Tygrysy Opolszczyzny uwzględniono pięć wskaźników: rentowność kapitałów własnych, wskaźnik rentowności sprzedaży, dynamikę wzrostu przychodów, wzrostu zysku i wynik netto. Tu liderami listy okazały się oferująca m.in. klisze fotopolimerowe, wykrojniki, farby graficzne firma Chespa z Krapkowic, fabryka okien Alsecco z Nysy i firma z branży elektronicznej Diehl Controls Polska z Namysłowa.

Mach zaznaczył, że analizując wyniki finansowe firm zauważono kilka pozytywnych tendencji. Wynik finansowy netto opolskich przedsiębiorstw - czyli ich zysk - w roku 2013 był generalnie średnio o 5 proc. wyższy, niż w roku 2012. Tymczasem w pierwszej edycji Złotej Setki, przed rokiem zauważono, że wynik finansowy z roku 2012 było o 25 proc. niższy od tego z roku 2011. "By odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się stało, trzeba by było przeprowadzać wywiady eksperckie w przedsiębiorstwach. Na pewno jednak jest to parametr optymistyczny dla opolskiej gospodarki" - uważa Mach.

Zmniejszył się też tzw. stan zapasów, czyli produkowanych przez firmy towarów, które znajdują się np. w magazynach, albo są bądź będą właśnie produkowane. "Świadczy to o efektywniejszym gospodarowaniu zapasami. To oznacza, że opolskie firmy wytwarzają lepiej dopasowaną ilość produktów w stosunku do zapotrzebowania rynku" - wyjaśnił ekonomista.

d58tsmh

Z rankingu wynika, że liczebnie firm zaliczonych do tygrysów lub filarów opolskiej gospodarki najwięcej jest w Opolu, pow. kędzierzyńsko-kozielskim oraz w powiatach strzeleckim i krapkowickim.

W pow. krapkowickim 9 przedsiębiorstw, które znalazły się w setce najlepszych, wygenerowało też największy w skali regionu zysk netto: ponad 437 mln zł za rok 2013. W sporządzonych zestawieniach stu największych opolskich firm dominowały przedsiębiorstwa branży budowlanej, chemicznej; samochodowej oraz przedsiębiorstwa produkujące na rzecz branży samochodowej - np. wytwarzające części, wiązki elektryczne.

d58tsmh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d58tsmh