Trwa ładowanie...
d2yqfdm
30-09-2016 10:40

Opolskie/ 16 mln zł na nowe produkty i usługi na obszarach przygranicznych

Mikro, małe i średnie firmy działające na obszarach przygranicznych w woj. opolskim mogą starać się o unijne wsparcie na wprowadzanie nowych produktów i usług. Na ten cel zarezerwowano 16 mln zł w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Opolskiego.

d2yqfdm
d2yqfdm

W piątek podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) ogłosiło nabór dla firm pod nazwą "Nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych". Wnioski będą przyjmowane między 3 a 10 listopada.

"To kolejny, czwarty już w tym roku nabór, dotyczący możliwości pozyskania unijnego wsparcia dla przedsiębiorców, który ogłosiło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Dotychczasowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Liczymy, że i tym razem będzie podobnie" - powiedział marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Wsparcie w ramach tego naboru kierowane jest do mikro, małych i średnich firm z powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego.

"Wynika to z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Po negocjacjach z Komisją Europejską zapisano w nim, że trzeba dążyć do rozwoju przedsiębiorczości na terenach słabiej rozwiniętych, gdzie m.in. wskaźnik przedsiębiorczości jest niższy, niż w pozostałych częściach naszego regionu. A tak właśnie jest na terenach przygranicznych, czyli w tych trzech uwzględnionych w naborze powiatach" - wyjaśnił dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

d2yqfdm

Przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie na: inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia czy sprzęt produkcyjny, który pomoże im wprowadzić na rynek nowe lub ulepszone produkty albo usługi; na inwestycje w rozwój swoich przedsiębiorstw, pozwalające zwiększyć skalę ich działalności i poszerzyć zasięg oferty, a także na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych czy organizacyjnych - zwłaszcza tych wypracowanych w ramach projektów realizowanych z dofinansowaniem na innowacje.

Orientacyjny termin rozstrzygnięcia naboru to kwiecień przyszłego roku. "Będziemy starać się to przyspieszyć, podobnie jak stało się to w przypadku oceny wniosków o dofinansowanie na innowacje - nabór ten zgodnie z zapisami regulaminu miał być rozstrzygnięty w listopadzie, a udało się wybrać projekty do dofinansowania już na początku sierpnia" - zaznaczył Wrzeciono.

Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu w ramach naboru na nowe produkty i usługi w MŚP może wynieść 2 mln zł, minimalna 100 tys. zł. Wnioskodawca może złożyć w ramach konkursu tylko jeden wniosek, a okres realizacji jego projektu nie może być dłuższy niż dwa lata. Maksymalny procent dofinansowania w przypadku projektów objętych regionalną pomocą inwestycyjną dla mikro i małych firm może wynieść do 55 proc., a w przypadku firm średnich - 45 proc. Natomiast projekty objęte tzw. pomocą de minimis mogą dostać w ramach tego naboru do 70 proc. dofinansowania.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie dysponuje kwotą blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwach w tym okresie przeznaczone będzie ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro.

d2yqfdm

W tym roku OCRG ogłosiło łącznie cztery nabory. Prócz tego na nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych, ogłoszony i rozstrzygnięty już został nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. W puli było w nim 95 mln zł; dofinansowanie w jego ramach przyznano 27 firmom. Ogłoszono też i zakończono nabór na infrastrukturę usług społecznych. W puli było 75 mln zł; przedsiębiorcy złożyli w jego ramach 46 wniosków - trwa ich ocena. Kolejnym był konkurs na wsparcie technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach, gdzie w puli było 17,4 mln zł. O wsparcie w jego ramach zawnioskowało 127 firm. Ocena złożonych wniosków właśnie się rozpoczęła.

d2yqfdm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yqfdm