Trwa ładowanie...
db3zigq
14-04-2016 21:35

Opolskie/ "Asystent herbaty" i śliwki w czekoladzie Opolską Marką 2015

Tipac, jednorazowy kartonowy pojemniczek gastronomiczny, na stronie producenta nazwany "asystentem herbaty", oraz śliwki w czekoladzie Cukrów Nyskich to m.in. produkty nagrodzone w czwartek tytułem Opolska Marka 2015. Wyróżnienia przyznano po raz trzynasty.

db3zigq
db3zigq

Opolską Markę za rok 2015 przyznano w kategoriach: produkt, produkt promujący region, rewitalizacja, innowacje, przedsiębiorstwo społeczne oraz CSR-przedsiębiorstwo dla regionu.

Kartonowy pojemniczek tipac dostał nagrodę w kategorii innowacje w sektorze mikro i małych przedsiębiorstw. To produkt opolskiej spółki Tipac, którego ostateczna wersja powstała - jak mówił PAP prezes zarządu firmy Jerzy Marciniak - ok. trzech lat. Pytany o to, skąd wziął się pomysł na taki produkt Marciniak uznał, że u jego podstaw leżała "pedantyczność oraz dbałość o ład i porządek". "Jakoś zawsze mi przeszkadzało to, że nie wiadomo, co zrobić ze zużytą, kapiącą saszetką po herbacie" - powiedział.

Podał, że nim powstała obecna wersja pojemniczka, próbowano różnych tworzyw do jego wykonania i różnych sposobów składania i otwierania go. "Obecny otwiera się jednym ruchem, poprzednie wymagały składania" - mówił Marciniak.

Tłumaczył, że do kartonowego pojemniczka można włożyć nie tylko zużytą saszetkę po herbacie, ale też podać w nim wcześniej zapakowaną jeszcze herbatę, cukier czy cytrynę w saszetkach oraz niewielki smakołyk. Pojemnik ma też nacięcie, w którym można umocować łyżeczkę. Może on być też stosowany np. jako pojemniczek na ości po rybach czy na drobne resztki pokarmów typu pestki przy spożywaniu posiłków. A na powierzchni kartonika jest miejsce na reklamę czy wszelkie treści promocyjne.

db3zigq

Marciniak zaznaczył też, że tipac został opatentowany. Mówił, że pojawił się już w kilku restauracjach i kawiarniach w Opolu oraz na kilku wydarzeniach i eventach w różnych miejscach Polski.

W kategorii innowacje w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstwo nagrodzono z kolei firmę Narzędziownia Bogdan Pszenica za budowę wielkogabarytowych form ciśnieniowych z wykorzystaniem systemu JETCOOLING oraz chłodzenia punktowego formy. W kategorii produkt nagrody przyznano Zakładowi Stolarskiemu Gebauer z Tarnowa Opolskiego za okno aluminiowo-drewniane, a także firmom Piekarnictwo-Cukiernictwo Tadeusz Charciarek z Opola za chleb razowy oraz Spółdzielni Pracy Cukry Nyskie z Nysy za śliwki w czekoladzie.

Laureatem Opolskiej Marki w kategorii produkt promujący region zostały Stowarzyszenie Park Przemysłowy Metalchem z Opola, a także firma Stolarstwo i Usługi Meblowo Budowlane Adrian Halupczok za meble Bristol, dla których inspiracją były tradycyjne meble z regionu - "opolski bifyj", czyli kredens. Dyrektor kreatywna firmy Anna Dzierżanowska podkreślała, że przedsiębiorstwo chciało "zaczerpnąć z bogatych tradycji meblarstwa na Opolszczyźnie". Tłumaczyła, że z tradycyjnych mebli zaczerpnięto np. detale, ale - jak zapewniła - wnętrze i wykonanie mebli było w pełni nowoczesne.

W kategorii rewitalizacja Opolska Marka przypadła Opolskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego z Opola za remont lokalu usługowego w budynku wielorodzinnym przy ul. Koszalińskiej w Opolu; w kategorii przedsiębiorstwo społeczne - Spółdzielni Socjalnej Gród z Byczyny; a w kategorii CSR - przedsiębiorstwo dla regionu firmom MDszkolenia Marta Partyka oraz Zakładom Produkcyjnym Nutricia z Opola.

db3zigq

Zarząd woj. opolskiego Opolską Markę 2015 w kategorii przedsiębiorstwo roku i Grand Prix konkursu przyznał firmie ifm ecolink z Opola produkującej czujniki do automatyki przemysłowej. Firma ta wybudowała w ostatnim czasie w opolskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej centrum badań i rozwoju, gdzie w ciągu najbliższych lat ma zatrudnić nawet stu inżynierów.

W tym roku komisja konkursowa Opolskiej Marki oceniła w sumie 51 zgłoszeń firm i produktów. Celem tego konkursu, organizowanego przez opolski urząd marszałkowski, jest wyłonienie najlepszych produktów i przedsiębiorstw innowacyjnych oraz rewitalizujących obiekty, a także wiodących eksporterów. Konkurs ma też na celu promowanie firm i ich produktów czy osiągnięć na rynku krajowym i zagranicznym.

Podczas czwartkowej gali Opolskiej Marki w Filharmonii Opolskiej wręczono też Opolskie Nagrody Jakości przyznawane przez Opolską Izbę Gospodarczą.

db3zigq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db3zigq