Trwa ładowanie...
dt0xu6b
21-11-2016 15:25

Opolskie/ Ogłoszono nabory na ponad połowę funduszy z RPO

Do połowy listopada samorząd woj. opolskiego ogłosił już 67 naborów na ponad 2 mld zł dofinansowania w ramach funduszy z tamtejszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-20. Stanowi to ponad połowę tego unijnego wsparcia.

dt0xu6b

"Od maja ubiegłego roku do połowy listopada tego roku ogłosiliśmy już 67 naborów na kwotę ponad 2 mld złotych, co oznacza, że nabory ogłoszono na 53 proc. funduszy unijnych przyznanych samorządowi województwa w ramach RPO" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

W przyszłym roku samorząd województwa planuje ogłosić kolejne 44 nabory na 1,4 mld zł.

Jak mówił marszałek, dane te zaprzeczają "zeszłotygodniowym wypowiedziom członków rządu o destrukcji i bierności ze strony samorządów". "Uważam, że dynamika naszej pracy po stronie przygotowywania tych procedur jest bardzo dobra i bardzo skuteczna, jak również pozyskiwanie tych pieniędzy po drugiej stronie jest bardzo aktywne, z czego się bardzo cieszę" - zaznaczył.

Marszałek zaapelował też, by nie powielać błędnych - jego zdaniem - opinii, że projekty nie są realizowane, bo samorządy ich nie przygotowały. "Jest gotowa dokumentacja na obwodnicę Myśliny, Niemodlina, Kędzierzyna-Koźla i kilku innych miejscowości, można te inwestycje zacząć od zaraz. () Te projekty są, tylko dlaczego tych inwestycji nie ma zapisanych w budżecie państwa" - mówił.

dt0xu6b

Zwrócił się także z apelem, by pomóc samorządom wprowadzić tereny inwestycyjne do specjalnych stref ekonomicznych. "To pozwoli im zdobyć nowych inwestorów, chętnych ulokować tam swój kapitał" - podkreślił.

Zapewnił też, że w procesie ubiegania się o fundusze unijne "nie ma szyldu partyjnego".

Jak wynika z danych samorządu woj. opolskiego, w ramach tych 67 naborów przeprowadzono i zakończono już 53 z nich; 14 jeszcze trwa.

Łącznie złożono dotąd ponad tysiąc wniosków. Do dofinansowania zatwierdzono 255 projektów; spośród nich podpisano 193 umowy na ponad 726,5 mln zł, czyli 18 proc. środków tamtejszego RPO.

dt0xu6b

Marszałek zwrócił także uwagę na aktywność opolskich przedsiębiorców, którzy w pięciu naborach złożyli 369 wniosków o dofinansowanie. Otrzymało je dotąd 92 z nich na 178 mln zł, a całkowita wartość realizowanych przez nich projektów to 371,5 mln zł.

"Większość projektów (o wartości ponad 203 mln zł) miała charakter innowacyjny" - podał samorząd województwa.

Jak wynika z jego danych, najwięcej przedsiębiorców złożyło wnioski w naborze o wsparcie rozwiązań teleinformatycznych w firmach (127 wniosków; ich ocena trwa). Ponad sto wniosków firmy złożyły w naborze ws. współpracy gospodarczej i promocji - niemal połowa z nich otrzymała dofinansowanie.

Łączne środki Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego na lata 2014-2020 sięgają blisko 945 mln euro. Opolscy samorządowcy podkreślają, że na koniec października br. osiągnęli najlepszy wynik w kraju pod względem ilości wypłaconych środków swojego RPO - sięgający 4,1 proc. funduszy w Programie.

Na początku miesiąca samorząd woj. opolskiego zapowiedział, że do końca 2018 r. zakontraktowanych ma być 85 proc. funduszy RPO, a wypłaconych - 60 proc.

dt0xu6b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt0xu6b