Trwa ładowanie...
d2in106

Opolskie/ Uchwalono budżet woj. opolskiego na 2016 rok

Inwestycje drogowe - w tym budowa obwodnic Czarnowąs oraz Malni i Choruli - zakup pociągów elektrycznych czy dotacja na przewozy kolejowe - to jedne z większych wydatków zapisanych w budżecie woj. opolskiego na rok 2016. Przyjęto go na sesji we wtorek.

Share
d2in106

Za przyjęciem budżetu głosowało 24 radnych, dwóch było przeciw.

Na przedsesyjnej konferencji prasowej we wtorek marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła podkreślił, że jest to "największy zaplanowany budżet w historii regionu".

"Będzie to na pewno budżet bardzo ambitny" - zaznaczył. Podał, że zapisano w nim m.in. kilka bardzo ważnych i dużych inwestycji drogowych, takich jak budowa obwodnicy Czarnowąs, na co w przyszłym roku przeznaczonych ma być ponad 85 mln zł czy budowa obwodnicy Malni i Choruli (10 mln zł w 2016 r.).

d2in106

Wśród ważnych wydatków majątkowych wskazał zakup pociągów elektrycznych, na które w 2016 r. region przeznaczy prawie 28,8 mln zł.

"Budżet ten zapewnia też dobre, bezpieczne finansowanie instytucji kultury z zapisanymi dodatkowo np. pieniędzmi na wkłady własne, które mają dać szansę na zwiększenie środków w budżetach tych instytucji" - mówił.

Dochody budżetu woj. opolskiego na 2016 rok zaplanowane zostały na prawie 534,6 mln zł. W stosunku do przewidywanego wykonania za 2015 r. dochody w przyszłym roku mają wzrosnąć o 23,7 proc. Złożą się na nie m.in. dotacje w wysokości ponad 121,5 mln zł, subwencja ogólna na łączną kwotę blisko 77,8 mln zł, środki europejskie zaplanowane w wysokości ponad 200,7 mln zł (wyższe w stosunku do przewidywanego wykonania za 2015 r. o ponad dwieście proc.) czy udziały w podatku CIT (zaplanowane na 78 mln zł) i w podatku PIT (27,2 mln zł).

Z kolei planowane wydatki budżetu regionu na przyszły rok wynosić mają prawie 517,8 mln zł i - jak podano - w stosunku do przewidywanego wykonania za 2015 rok zwiększą się o kwotę prawie 115,5 mln zł.

d2in106

Z puli wydatków bieżących najwięcej w przyszłym roku samorząd woj. opolskiego wyda na: transport (ponad 86,8 mln zł - w tym np. na dotację przewozów kolejowych 42,2 mln zł); utrzymanie urzędu marszałkowskiego (ponad 43,2 mln zł); zadania z zakresu polityki społecznej (29,6 mln zł); kulturę (prawie 22,7 mln zł) czy oświatę (blisko 35,9 mln zł).

Z kolei wśród wydatków majątkowych największe kwoty zapisano na zadania dot. wydatków na drogach wojewódzkich (prawie 147,5 mln zł), zakup pociągów elektrycznych czy zadania z zakresu melioracji wodnych i usuwania skutków powodzi (ponad 18,3 mln zł).

Ogółem wydatki na projekty współfinansowane ze środków europejskich planowane są w 2016 r. w łącznej kwocie prawie 281,8 mln zł.

Założono, że osiągnięta zostanie nadwyżka budżetowa w wysokości prawie 16,8 mln zł, która ma zostać przeznaczona na spłatę zadłużenia oraz nadwyżka operacyjna w wysokości prawie 45,7 mln zł. Zadłużenia woj. opolskiego ma być zmniejszone o kwotę prawie 17,5 mln zł. Ma spaść z kwoty ponad 182,5 mln zł na koniec 2015 r. do kwoty 165,1 mln na koniec 2016 r. Według tzw. starego wskaźnika ma ono stanowić poniżej 31 proc. w odniesieniu do planowanych dochodów.

d2in106

Podczas omawiania budżetu na rok przyszły skarbnik województwa Stanisław Mazur mówił też o ewentualnych zagrożeniach dla budżetu. Wskazał, że jego wykonanie jest w dużej mierze "uzależnione od środków zewnętrznych znaczonych", głównie europejskich. "To oznacza, że każda oszczędność przetargowa będzie oznaczała zmniejszenie dochodów i wydatków w budżecie" - tłumaczył.

Jak ocenił wprowadzenie w życie projektu zwiększającego kwotę wolną od podatku PIT do 8 tys. zł może spowodować - przy prognozie PIT na 2016 rok dla regionu na poziomie 27,2 mln zł - ryzyko utraty dochodów w kwocie 5,8 mln zł.

W sejmiku woj. opolskiego koalicję tworzą kluby PO, PSL i Mniejszości Niemieckiej, a opozycją jest PiS. Zdaniem Arkadiusza Szymańskiego (PiS) budżet woj. opolskiego na przyszły rok jest "słabiutki".

Według niego zbyt mało w nim środków na innowacyjność czy kulturę, a na wydatki takie jak budowa obwodnicy Czarnowąs powinny być wykorzystane środki krajowe, a nie z puli wojewódzkiej. "Nie widzimy w tym budżecie żadnego postępu, dlatego głosowaliśmy przeciw" - podkreślił Szymański.

d2in106

Wypowiadający się w imieniu koalicji Zdzisław Siewiera (PSL) chwalił, że w budżecie zaplanowano nadwyżkę budżetową, wiele inwestycji infrastrukturalnych i ograniczenie zadłużenia. Wskazał także na szerokie wykorzystanie w nim środków unijnych. "Świadczy to o wysokiej zdolności budżetu do absorbcji środków zewnętrznych" - zaznaczył Siewiera. Jak podkreślił, "rok 2016 w stosunku do roku 2015 będzie rokiem wzrostu".

d2in106

Podziel się opinią

Share
d2in106
d2in106