Trwa ładowanie...

Opóźnienia w wypłatach 500+. Nie wszyscy dostali pieniądze

PiS rozbudował swój flagowy program i daje teraz 500+ na każde dziecko. Jednak mimo złożenia wniosków o świadczenie, nadal nie wszyscy dostali pieniądze. Tymczasem rząd zapewniał, że gotówka będzie już na koniec października.

Opóźnienia w wypłatach 500+. Nie wszyscy dostali pieniądzeŹródło: East News
d1qsacb

Brak kryterium dochodowego w programie 500+ spowodował, że wiele rodzin, które do tej pory nie pobierały świadczenia lub dostawało pieniądze tylko na drugie dziecko, złożyło wnioski. Teraz od miesięcy czekają na wypłatę.

Rząd zachęcał do szybkiego składania dokumentów - tak, by pierwsze pieniądze zaczęły trafiać do Polaków już pierwszego dnia obowiązywania ustawy. - To już ostatni dzwonek na to, aby otrzymać świadczenie 500 plus na nowych zasadach z wyrównaniem od lipca - mówiła pod koniec września minister Bożena Borys-Szopa.

Finansowe wsparcie w założeniu ma trafiać w sumie do 6,8 mln dzieci. Według danych resortu rodziny na koniec września trafiało jednak do niespełna 6,5 mln.

Do naszej redakcji zgłaszają się kolejni czytelnicy, którzy pomimo złożenia wniosków jeszcze w wakacje, wciąż pieniędzy nie otrzymali.

d1qsacb

- W lipcu wypisałam wniosek przez bank. Do dziś nie dostałam ani informacji, ani pieniędzy – mówi nam pani Katarzyna z Kuźni Raciborskiej.

500+ a wzrost dzietności. "Rodziny wreszcie mogą realizować marzenia":
(https://wideo.wp.pl/wysoka-emerytura-donalda-tuska-urzednicy-uinijni-to-specjalna-grupa-6443156211984513v)

- Jest 6 listopada, a ja do dzisiaj nie dostałam 500+ na pierwsze dziecko. Wniosek rozpatrzony pozytywnie, deklaracja otrzymania środków z wyrównaniem od lipca do dnia 31 października. Cały program to moim zdaniem jedna wielka porażka – skarży się mieszkanka warszawskiej Białołęki, pani Joanna.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej jasno zadeklarowało na swojej stronie internetowej, że pieniądze dla wniosków złożonych w lipcu i sierpniu trafią do Polaków najpóźniej 31 października. Jeśli okres trzech miesięcy od złożenia wniosku minął, informacji o stanie wypłaty trzeba szukać w swoim urzędzie miasta lub gminy - jeśli natomiast wypłaty się przeciągają, zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl.

d1qsacb

Warto jednak zaznaczyć, że inaczej jest w sytuacji, gdy ktoś złożył wniosek dopiero we wrześniu. Wtedy na pieniądze może czekać nawet do 30 listopada.

Wygląda na to, że urzędy wykorzystują tę datę, by tłumaczyć się z zarzutów o poślizgi czasowe. W Krakowskim Centrum Świadczeń, gdzie zadzwoniliśmy po jednym ze zgłoszeń, że również w Krakowie są spóźnienia, urzędniczka powiedziała nam krótko: – Realizujemy wypłaty do końca listopada. O opóźnieniach nic mi nie wiadomo.

Resort rodziny do tej pory nie odpowiedział nam na prośby o bardziej szczegółowe dane, ale jak wcześniej wskazywało, wskaźnik realizacji programu Rodzina 500+ (czyli stosunku złożonych wniosków do liczby wypłat) w dużych miastach wynosi średnio około 90 proc. W Krakowie jest to 93 proc., w Łodzi 95 proc., a w Warszawie 80 proc.

Nie otrzymałeś 500+ na pierwsze dziecko? Urząd celowo opóźnia zlecenie przelewu? Daj znam znać przez dziejesie.wp.pl**

d1qsacb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qsacb