Trwa ładowanie...
d8f2qjb

Optymistyczny początek tygodnia na GPW, jednak nadal bez rozstrzygnięcia

Warszawa, 17.02.2015 (ISBnews/ City Index) - Potencjał ostatnich, umiarkowanych wzrostów WIG20 może ulec wyczerpaniu. W tym tygodniu na wartość indeksu będą miały odczyty z polskiej gospodarki.

Share
d8f2qjb

Indeks największych spółek z GPW porusza się w lekko wzrostowym trendzie już kilku tygodni, jednak inwestorzy nie otrzymali impulsu, który mógłby zmienić "zasady gry". Wąski zakres wahań może świadczyć o niezdecydowaniu i ewentualnym wyhamowaniu impetu wzrostowego.

"Indeks WIG20 rozpoczął tydzień ze względnym optymizmem, zyskując 0,64%, jednak cena nadal nie przełamała ważnego oporu przy 2375 pkt. Poniżej aktualnej ceny znajduje się kilka istotnych wsparć, które mogą pełnić rolę hamulca bezpieczeństwa w przypadku silniejszych spadków. Z drugiej strony, jeśli pozytywne rozstrzygnięcie zadłużenia Grecji oraz zawieszenie broni w konflikcie ukraińskim staną się faktem, może to stanowić impuls wzrostowy i ostatecznie WIG20 przełamie kluczowy opór, by osiągnąć wartości powyżej 2400 pkt" - uważa Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.

Oprócz sytuacji za granicą, na nastroje inwestorów może w tym tygodniu wpływać seria danych z polskiej gospodarki, a w szerszym horyzoncie czasowym - również związana z nimi decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zdaniem Niedźwieckiego, dane słabsze niż prognozy jeszcze być źródłem jeszcze większej presji na Radę, by ta dalej luzowała politykę monetarną, przeciwdziałając deflacji. Z kolei obniżenie stóp procentowych może być impulsem dla rynku akcji, zwiększającym apetyt na ryzyko wśród inwestorów.

Jeśli chodzi o doniesienia makroekonomiczne z Polski, to dziś poznamy dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, w środę zostaną opublikowane wskaźniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a w czwartek warto zwrócić uwagę na protokół z posiedzenia RPP.

(ISBnews/ City Index)

d8f2qjb

Podziel się opinią

Share
d8f2qjb
d8f2qjb