Trwa ładowanie...
d486wst
Gospodarka

Optymizm na parkietach europejskich

Za nami kolejna sesja na Wall Street, zakończona brakiem większej zmiany w notowaniach głównych indeksów w porównaniu z poziomami obserwowanymi na poprzednim zamknięciu. Dow Jones nie wykazał jakiejkolwiek różnicy względem poniedziałku, S&P 500 natomiast wzrósł o zaledwie 0,4%.
Share
Joanna Pluta
Joanna PlutaŹródło: TMS Brokers
d486wst

Inwestorzy nie mogą zdecydować się co do ostatecznej oceny faktu, iż Departament Skarbu wyraził zgodę na spłatę pożyczek otrzymanych w ramach planu Paulson’a o łącznej wartości 68 mld dolarów. O możliwość zwrotu pomocy wystąpiło 10 banków. Z jednej strony świadczy to o tym, iż sytuacja w sektorze bankowym USA uległa poprawie oraz wskazuje na zmieszenie się problemów z płynnością i wzrost zaufania na rynku. Z drugiej jednak, część uczestników rynku twierdzi, iż banki powinny skupić się w większym stopniu na wspieraniu gospodarki, zamiast koncentrować na jak najszybszym zwrocie środków pomocowych. Istnieją również obawy, iż przedwczesna splata pożyczek może spowodować powrót problemów z płynnością.

Giełdy amerykańskie od kilku sesji znajdują się w konsolidacji w oczekiwaniu na impuls do wybicia. Okazję taką może stworzyć dzisiejsza publikacja Bezowej Księgi Fed, zawierającej podsumowanie miesiąca w amerykańskiej gospodarce oraz prognozy i perspektywy na przyszłość. Jeśli jej wymowa byłaby pozytywna i wskazywała na stabilizację sytuacji gospodarczej w USA, w notowaniach amerykańskich indeksów na dzisiejszym zakończeniu sesji możliwe są silniejsze wzrosty.

Większe zdecydowanie wykazywali dziś inwestorzy na giełdach azjatyckich. W czasie sesji azjatyckiej zwyżkowały wszystkie indeksy, a większość zakończyła notowania na zdecydowanych plusach. Nikkei 225 zwyżkował o ponad 2%, indeks giełdy w Hongkongu zyskał 4%. Dane o inflacji konsumentów, jakie napłynęły z gospodarki chińskiej wsparły nadzieje na ożywienie gospodarcze w tym kraju. Rynek oczekuje jeszcze na piątkową publikację dynamiki produkcji przemysłowej. Jeśli okazałaby się ona zgodna z prognozami na poziomie +8,9% r/r, oznaczałoby to najszybsze tempo wzrostu od wrześnie zeszłego roku. Na parkietach Starego Kontynentu panują równie pozytywne nastroje – zyski głównych indeksów oscylują w przedziale 1,5% - 2,5%. Motorem wzrostów w europie są spółki surowcowe, przede wszystkim energetyczne, których walory zyskują na fali zwyżki na rynku ropy naftowej.

Joanna Pluta
DM TMS Brokers S.A.

d486wst

Podziel się opinią

Share
d486wst
d486wst