OPZZ domaga się propozycji wskaźnika waloryzacji rent i emerytur
OPZZ domaga się od Ministerstwa Pracy i
Polityki Społecznej przedstawienia propozycji wskaźnika
waloryzacji rent i emerytur. Resort odpowiada, że wskaźnik
przedstawi, ale dopiero po zakończeniu prac rządu nad autopoprawką
do przyszłorocznego budżetu.
18.11.2005 | aktual.: 18.11.2005 15:09
OPZZ domaga się od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przedstawienia propozycji wskaźnika waloryzacji rent i emerytur. Resort odpowiada, że wskaźnik przedstawi, ale dopiero po zakończeniu prac rządu nad autopoprawką do przyszłorocznego budżetu.
Obowiązek przedstawienia propozycji wskaźnika waloryzacji nakłada na rząd nowelizacja ustawy i emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 28 lipca 2005 roku. Propozycja taka - zgodnie z ustawą - powinna zostać przedstawiona partnerom z Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych do 31 października.
Tymczasem - jak powiedział przewodniczący OPZZ Jan Guz - "2 listopada minister pracy i polityki społecznej poinformował, że rząd przekaże propozycję wskaźnika waloryzacji do 15 listopada". _ 15 listopada dostaliśmy pismo od wiceministra Cezarego Miżejewskiego, że propozycja wskaźnika waloryzacji zostanie przedstawiona wtedy, gdy będzie gotowa autopoprawka do budżetu _ - podkreślił. Zaznaczył, że "ministerstwo nie zaproponowało żadnego terminu".
W biurze prasowym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powiedziano, że propozycja wskaźnika waloryzacji zostanie przedstawiona "zaraz po zakończeniu prac nad autopoprawką". Na pytanie, czy opracowanie tej autopoprawki jest konieczne, by przedstawić wskaźnik waloryzacji, Wacław Konewko z biura prasowego powiedział, że "lepiej jest znać założenia do budżetu". Tymczasem - zdaniem OPZZ - to właśnie wskaźnik, wynegocjowany w Komisji Trójstronnej - powinien stanowić podstawę autopoprawki.
Po przedstawieniu rządowej propozycji wskaźnika waloryzacji Komisja Trójstronna ma dwa tygodnie na osiągniecie porozumienia. Gdyby osiągnięto porozumienie, to - zgodnie z nowelizacją ustawy z 28 lipca 2005 roku - o ten wskaźnik wzrosłyby emerytury i renty. Gdyby się tak nie stało, rząd sam wydaje rozporządzenie w tej sprawie.
W marcu 2006 r., po rocznej przerwie, nastąpi prawdopodobnie waloryzacja emerytur i rent oraz innych świadczeń, które są podwyższane (np. renty socjalne, zasiłki przedemerytalne). Stanie się tak, bo - według szacunków resortu pracy - łączna inflacja z 2004 i 2005 r. przekroczy zapewne 5 proc. Waloryzacja dotyczy około 9,972 mln osób.