Organ ds. likwidacji banków dla krajów objętych wspólnym nadzorem
07.12. Bruksela (PAP) - W 2013 roku Komisja Europejska może zaproponować stworzenie wspólnego organu uporządkowanej likwidacji banków dla krajów uczestniczących w przyszłym unijnym...
07.12. Bruksela (PAP) - W 2013 roku Komisja Europejska może zaproponować stworzenie wspólnego organu uporządkowanej likwidacji banków dla krajów uczestniczących w przyszłym unijnym nadzorze bankowym - wynika z projektu wniosków na przyszłotygodniowy szczyt UE, do którego dotarła PAP.
Ponadto organ ten miałby dysponować wspólnym zabezpieczeniem, co może być zachętą do przystąpienia do wspólnego nadzoru bankowego.
W dokumencie datowanym na 3 grudnia zapowiedziano, że gdy nadzór bankowy zostanie "efektywnie" przeniesiony pod skrzydła wspólnego nadzoru bankowego w Europejskim Banku Centralnym, wymagany będzie wspólny organ ds. uporządkowanej restrukturyzacji i likwidacji banków (ang. resolution authority). Ma on mieć "niezbędne uprawnienia", by w razie potrzeby zapewnić likwidację "odpowiednimi środkami" jakiegokolwiek zagrożonego banku w państwie uczestniczącym we wspólnym nadzorze.
"Gdy będą przyjęte propozycje dyrektywy o restrukturyzacji i likwidacji banków oraz o systemach gwarantowania depozytów, Komisja (Europejska) w 2013 roku wyjdzie z propozycją wspólnego organu ds. uporządkowanej restrukturyzacji i likwidacji banków dla krajów UE uczestniczących we wspólnym nadzorze" - czytamy w dokumencie.
Przywódcy mają ponaglić ministrów i Parlament Europejski, by do końca marca przyszłego roku przyjęli propozycje KE w sprawie wspólnych zasad restrukturyzacji i likwidacji banków z czerwca bieżącego roku oraz o harmonizacji zasad gwarantowania depozytów bankowych w UE z 2010 roku.
Według projektu wniosków na szczyt, nowy organ ds. likwidacji banków powinien "stać na straży stabilności finansowej i zapewnić efektywne ramy do likwidacji instytucji finansowych przy ochronie podatników w kontekście kryzysów bankowych". Co więcej, powinien on dysponować wspólnym mechanizmem zabezpieczenia (ang. backstop arrangements) - wynika z dokumentu. Mechanizm ten ma być "w pełni zgodny ze wspólnym rynkiem" i nie przynosić "uszczerbku względem praw krajów UE nieuczestniczących" we wspólnym nadzorze. W dokumencie nie podano dalszych szczegółów.
Zabezpieczenia dla banków spoza strefy euro na wzór funduszu ratunkowego eurolandu EMS, który po wejściu w życie wspólnego nadzoru będzie mógł bezpośrednio dokapitalizować banki, domagają się Węgry.
Na ostatnim spotkaniu ministrowie finansów "27" nie porozumieli się w sprawie wspólnego nadzoru, ale podejmą kolejną próbę w najbliższą środę przed szczytem UE 13-14 grudnia.
Upubliczniony w czwartek raport szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, który będzie podstawą decyzji na szczycie UE, przewiduje ukończenie prac nad mechanizmem nadzoru sektora bankowego w pierwszej fazie zacieśniania eurolandu (lata 2012-2013). W pełni operacyjny wspólny nadzór miałby być 1 stycznia 2014 roku.
Ponadto raport przewiduje, że fundusz ratunkowy eurolandu EMS ma już od końca marca 2013 roku być w stanie bezpośrednio dokapitalizować banki. Dopiero w drugiej fazie (2013-2014) ma powstać osobny wspólny organ ds. likwidacji banków, który "szybko" i "bezspornie" podejmowałby decyzje w sprawie danego banku.
Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)
jzi/ ap/ asa/