Trwa ładowanie...

Organizacja świąt to koszt 400 zł. Wydamy cztery razy tyle co w zwykły weekend

Na organizację najbliższego weekendu, kiedy to przypadają Święta Wielkanoce, Polacy wydadzą średnio cztery razy więcej (ok. 400 zł) niż podczas zwykłego weekendu (ok. 114 zł), poinformował Provident, powołując się na swoje badanie.

Share
Organizacja świąt to koszt 400 zł. Wydamy cztery razy tyle co w zwykły weekend
Źródło: Eastnews, fot: Bartosz Krupa
d3gsf06

Na organizację Wielkanocy Polacy wydadzą średnio cztery razy więcej niż podczas zwykłego weekendu. Wydatki na święta w polskim domu sięgną w tym roku około 400 zł - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Provident.

- Planowane średnie wydatki na organizację tegorocznych świąt wynoszą ok. 400 zł. Porównując je do średnich kosztów zwykłego weekendu, zauważamy wzrost o blisko 300 zł - mówi Mariusz Pawłowski z Providenta.

W ramach cyklicznego badania tej firmy, Polacy odpowiedzieli na pytanie ile wynoszą ich wydatki w standardowy weekend. Połowa respondentów wskazała, że wydaje mniej niż 100 zł, natomiast niemal jedna szósta respondentów deklaruje wydatki oscylujące powyżej 150 zł. Osoby, które mają dzieci, w zwykły weekend wydają średnio 123 zł - to o jedną trzecią więcej niż osoby bez dzieci (średnio 91 zł).

d3gsf06

Z badania wynika również, że najwięcej w weekendy wydają te osoby, które deklarują, że pieniędzy wystarcza im na wszystko bez specjalnych wyrzeczeń i jeszcze oszczędzają na przyszłość. To grupa, która zadeklarowała wydatki na poziomie 162 zł. Wydatki osób, którym wystarcza tylko na podstawowe potrzeby, w zwykły weekend wynoszą 88 zł.

"Sytuacja finansowa to także jeden z głównych czynników determinujących wysokość wydatków wielkanocnych. Rodziny najlepiej sytuowane wydadzą znacznie więcej niż pozostali. Co ciekawe, na wysokość deklarowanych wydatków świątecznych wpływa także to, czy w rodzinie są dzieci. Osoby z dziećmi wydadzą na Wielkanoc średnio o 50 proc. więcej niż osoby bez dzieci (442 zł w porównaniu do 302 zł)" - czytamy w podsumowaniu raportu.

- Badania pokazują, że osoby, które mają dzieci, zamierzają wydać znacznie więcej niż osoby bez dzieci - być może wynika to z chęci obdarowania najmłodszych prezentami. 37 proc. badanych deklaruje chęć kupienia najbliższym upominków z okazji Świąt Wielkanocnych - powiedziała kierownik ds. komunikacji Karolina Łuczak.

Całkowite koszty urządzenia Świąt Wielkanocnych w większości polskich domów będą w tym roku takie same jak w roku ubiegłym - wyniosą średnio 400 zł.

O tym, jakie ceny czekają nas w sklepach tuż przed świętami i w której sieci zapłacimy najmniej, pisaliśmy w Koszyku Wirtualnej Polski kilka dni temu.

d3gsf06

Podziel się opinią

Share
d3gsf06
d3gsf06