Orlen zainteresowany kupnem gazu LNG z terminala w perspektywie 4‑5 lat

31.03. Warszawa (PAP) - PKN Orlen jest zainteresowany kupnem gazu LNG z terminala w ramach kontraktów spotowych w perspektywie 4-5 lat - powiedział podczas debaty w PAP poświęconej...

31.03.2014 | aktual.: 31.03.2014 13:00

31.03. Warszawa (PAP) - href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPKN0000018,notowania-podsumowanie.html">PKN OrlenPKN Orlen (Zobacz notowania spółki ») jest zainteresowany kupnem gazu LNG z terminala w ramach kontraktów spotowych w perspektywie 4-5 lat - powiedział podczas debaty w PAP poświęconej bezpieczeństwu dostaw ropy i gazu do Polski dyrektor ds. handlu ropą i gazem PKN Orlen, Grzegorz Markiewicz.

"Braliśmy udział we wstępnej procedurze weryfikacji rynku i zainteresowania potencjalnych uczestników i wyraziliśmy wstępne zainteresowanie" - powiedział Markiewicz.

"Natomiast nie jest powiedziane, że mamy zabukowane moce. (...) Jesteśmy zainteresowani cargo typu spot, w ramach nadwyżki mocy, która pozostała po wykorzystaniu przez PGNiG i ewentualnie innych uczestników, którzy zabukowali moce. Jest określone pole do manewru i możemy łapać okazje cenowe na zasadzie dostaw właśnie spotowych, a nie długoterminowych" - dodał w rozmowie z PAP.

Dyrektor wyjaśnił, że spółka poczeka z takimi decyzjami na odpowiedni moment.

"Widzimy perspektywę, ale nie mówimy o roku 2014-2015, a nieco dalszej" - powiedział.

Markiewicz poinformował, że obecne zużycie gazu w grupie Orlenu wynosi niecałe 2 mld m sześc. W perspektywie najbliższych lat, przy uwzględnieniu inwestycji w bloki energetyczne we Włocławku i Płocku, wzrośnie ono do ponad 3 mld m sześc.

"Portfel takiej wielkości musi być zdywersyfikowany" - powiedział.

"Cena LNG nie jest na dziś najniższa, ale z LNG wiąże się elastyczność, bezpieczeństwo, kupno gazu na żądanie. Być może nieco wyższa cena kompensuje inne elementy handlowe, które będą do wykorzystania w przyszłości. Ale mówimy o perspektywie dziś plus cztery-pięć lat" - dodał.

Terminal LNG w Świnoujściu, którego częścią będą dwa zbiorniki o pojemności 160 tys. m sześc. każdy, pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. (PAP)

morb/ asa/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)