Ostatni dzwonek na wniosek o 800 plus. Inaczej pieniądze przepadną
Wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Jeśli uprawnieni złożą wnioski jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia, z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.
30 czerwca 2024 r. to ostatni dzień, aby złożyć wniosek o 800 plus i zachować ciągłość wypłat. Tylko złożenie wniosku do tego dnia daje gwarancje, że rodzina nie straci 800 plus. Jeśli skieruje wniosek do ZUS z opóźnieniem np. 1 lipca, to ZUS nie przyzna dodatku za czerwiec - to oznacza, że jedno 800 plus przepadnie - podaje serwis Infor.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?
W takiej sytuacji instytucja wypłaci pieniądze z wyrównaniem jedynie od lipca. Ma na to czas do 30 września 2024 r.
- Jeśli rodzice złożą wniosek w lipcu, nie otrzymają już wyrównania za poprzedni miesiąc. Prawo do świadczenia będzie przysługiwało od miesiąca, w którym złożone zostaną dokumenty, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca, a złożony w sierpniu od sierpnia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego w rozmowie z serwisem.
Jeszcze więcej mogą stracić uczestnicy programu, którzy zawnioskują między 1 a 31 sierpnia. Wówczas ZUS prześle dodatek z wyrównaniem tylko od sierpnia, a więc rodzina straci dwie transze 800 plus (czyli 1600 zł). Poza tym w tej sytuacji na decyzję poczeka znacznie dłużej, bo ZUS ma czas na przelanie środków aż do końca października.
Dla kogo 800 plus?
Choć kwota dodatku wzrosła od początku tego roku, to zasady programu się nie zmieniły. 800 plus przysługuje na każde dziecko poniżej 18. roku życia bez względu na dochody. Świadczenie może dostać:
- matka lub ojciec - gdy dziecko mieszka i jest utrzymywane przez jednego z rodziców,
- faktyczny opiekun dziecka - jeśli dziecko mieszka i jest utrzymywane przez opiekuna faktycznego,
- opiekun prawny dziecka,
- dyrektor domu pomocy społecznej,
- rodzina zastępcza,
- osoba prowadząca rodzinny dom dziecka,
- dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej,
- dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,
- dyrektor interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
Jeśli rodzice opiekują się dzieckiem na zmianę (np. z powodu rozwodu lub separacji), każdemu z nich przysługuje połowa tej kwoty za dany miesiąc - przypomina serwis Infor.
Niższe świadczenie zostanie wypłacone także wtedy, gdy dziecko urodzi się lub skończy 18 lat w trakcie trwania miesiąca.
Jak złożyć wniosek o 800 plus?
Wnioski o 800 plus są przyjmowane i rozpatrywane wyłącznie drogą elektroniczną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Można je składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.