Trwa ładowanie...

Ostatni moment na dodatek solidarnościowy. Po sierpniu już go nie dostaniesz

Sierpień to ostatni miesiąc na ubieganie się dodatek solidarnościowy. Jest on wypłacany z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Kto może ubiegać się o wypłatę świadczenia w wysokości 1400 zł?

Ostatni moment na dodatek solidarnościowy. Po sierpniu już go nie dostanieszŹródło: money.pl
d47iy3x
d47iy3x

Dodatek solidarnościowy to nowe świadczenie. Mogą o nie wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku - podaje ZUS.

Dodatek solidarnościowy to kwota 1400 zł miesięcznie, wypłacana między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej po miesiącu, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Za kilka dni (kiedy zacznie się sierpień) pozostanie możliwość otrzymania go po raz ostatni.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na tej platformie będzie także dostępna informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie.

W razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

d47iy3x

Dodatek solidarnościowy nie łączy się z zasiłkiem dla bezrobotnych. Nie znaczy to jednak, że bezrobotny nie dostanie pieniędzy - musi po prostu wybrać źródło wsparcia. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Mając status bezrobotnego trzeba niezwłocznie poinformować właściwy urząd pracy o przyznaniu dodatku solidarnościowego.

Aby otrzymać pieniądze za lipiec trzeba się pospieszyć - na złożenie wniosku zostało już tylko kilka dni.

- To gest solidarności i wyraz troski o osoby, które w wyniku epidemii straciły pracę i z dnia na dzień zostały bez środków do życia - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

d47iy3x

Szacowany koszt wypłaty dodatku solidarnościowego -założony w ustawie o dodatku solidarnościowym, która w czerwcu weszła w życie - wynosi ok. 1, 49 mld zł i w całości ma zostać poniesiony w 2020 r. (w tym wyrównania do wysokości dodatku solidarnościowego świadczenia otrzymywanego z tytułu zasiłku dla bezrobotnych).

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d47iy3x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47iy3x