Trwa ładowanie...
przelewy w święta

Ostatni moment na zrobienie przelewu przed świętami. Potem trzeba będzie dodatkowo płacić

Jeśli chcemy przelać komuś pieniądze i mają one trafić na jego konto jeszcze przed świętami, to piątkowe popołudnie jest ostatnią na to szansą. Jeśli się spóźnimy, przelew dojdzie dopiero w środę.

Share
Ostatni moment na zrobienie przelewu przed świętami. Potem trzeba będzie dodatkowo płacić
Źródło: Fotolia, Fot: Dron
d39569e

Ostatnia przedświąteczna sesja rozliczeń przelewów między bankami zacznie się w piątek o godzinie 16. Jeśli wyślemy pieniądze przed tą godziną, przelew dojdzie jeszcze w piątek. W przeciwnym razie poczekamy aż do środy po świętach.

Chodzi o tak zwane przelewy w systemie Elixir. Czyli te, z których statystyczny Kowalski korzysta najczęściej. Jak przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa, która umożliwia elektroniczną wymianę komunikatów rozliczeniowych oraz informacji pomiędzy jego uczestnikami, od piątkowego wieczora do środowego poranka nie będą się odbywały sesje rozliczeniowe.

Zobacz też: "Polskie banki wejdą na rynki zachodnie"

Nie oznacza to jednak, że zostaniemy prez ten czas całkowicie pozbawieni możliwości przesyłania pieniędzy. Istnieje bowiem też drugi system - Express Elixir, który działa codziennie, bez względu na to, czy mamy święta, czy weekend. Pieniądze wysłane za jego pośrednictwem docierają na wskazane konto natychmiast po wysłaniu. Haczyk jest tylko taki, że trzeba za taki przelew dodatkowo zapłacić kilka złotych (kwoty są ustalane indywidualnie przez każd bank).

d39569e

Druga potencjalna przeszkoda to fakt, że niektóre mniejsze banki nie w pełni wykorzstują możliwości tego systemu (np. Bank Pocztowy i Citi Handlowy). Pełną listę banków oferujących tę usługę, można znaleźć klikając tutaj.

Jeśli przelewy zostawimy sobie na okres po świętach, to też musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami. W okresie "okołosylwestrowym" również bowiem będą utrudnienia. Ostatnie przelewy w starym roku musimy wysłać do godziny 13.30 w piątek 29 grudnia. Wtedy mamy pewność, że pieniądze dotrą jeszcze tego samego dnia. Pieniądze wysłane po tej godzinie znajdą się na wskazanych przez nas kontach innych banków dopiero we wtorek 2 stycznia.

d39569e

Podziel się opinią

Share
d39569e
d39569e