Ostrożnie, ale bez strachu - jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Robienie zakupów przez Internet czy opłacanie rachunków online cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Za pomocą kliknięcia myszki lub palca na ekranie smartfona - prosto, wygodnie i bez wychodzenia z domu możemy płacić za wszystko! To ułatwia zarządzanie domowym budżetem.

Ostrożnie, ale bez strachu - jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Płacenie kartą jest bardzo poręczne, bo nie wymaga odliczania kwoty za towary czy usługi ani liczenia reszty, pozwala przeprowadzić transakcję szybko i sprawnie. Niestety, oprócz niewątpliwych zalet płatności online jest również i ciemna strona - płacenie kartą nie sprzyja oszczędności. Oprócz tego pozostaje także problem bezpieczeństwa używania karty. Jak bezpiecznie dokonywać transakcji w sieci? Poznaj proste kroki.

Chargeback

Płacąc kartą w sieci, możemy paść ofiarą oszustów. Dlatego jednym z mechanizmów ochrony, który w dużym stopniu gwarantuje bezpieczeństwo, jest chargeback. Dzięki niemu w przypadku otrzymania uszkodzonego bądź niezgodnego z opisem towaru lub niewykonania usługi otrzymujemy zwrot gotówki, oczywiście jeśli wszelkie próby porozumienia ze sprzedawcą lub usługodawcą okazały się nieudane. Wówczas możemy zwrócić się do naszego banku z prośbą o rozstrzygnięcie sporu. Warto o tym pamiętać, dokonując zakupów online. Pomoże nam to zabezpieczyć się od utraty środków.

Usługa chargeback dostępna jest dla właścicieli kart Visa i MasterCard nie tylko online, ale również w sklepach stacjonarnych i usługach telefonicznych - ba, nawet w sytuacji wypłaty gotówki w bankomacie lub oddziale banku. Jest także bezpłatna, bowiem to placówka bankowa na podstawie reklamacji klienta karty przeprowadza dochodzenie. Reklamację przesyłamy do centrum rozliczeniowego, które kontaktuje się ze spornym sprzedawcą.

Systemy zabezpieczające podstawowe dane

Dokonując płatności, nie możemy zapomnieć o skontrolowaniu, czy sprzedawca bądź usługodawca spełnił wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Mowa tutaj o symbolu kłódki lub klucza przy adresie strony, które świadczą o połączeniu szyfrowanym SSL. Dzięki temu żadna osoba nie mająca uprawnień nie ma dostępu informacji wprowadzanych na stronie.

Korzystając z szyfrowanej kodem SSL strony, mamy pewność, że znajdujemy się na zaufanej witrynie i jesteśmy chronieni przed fałszywymi informacjami oraz technikami phishingu, które mają na celu wyłudzenie wrażliwych danych. Co ciekawe, istnieją certyfikaty SSL o różnym poziomie weryfikacji. Wyróżniamy:DV, OV i EV - i to właśnie ten ostatni jest najbardziej szczegółowy i dokładny. Dlatego dobrym sposobem na ochronę jest korzystanie z usług sprawdzonych sklepów i portali internetowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku serwisów aukcyjnych czy sklepów internetowych, w których płacimy online.

Elektroniczne portfele

To dość popularny sposób na zakupy online, szczególnie gdy dokonujemy ich na zagranicznych stronach. W tej sytuacji gotówka przechowywana jest poza bankiem, nie musimy też wypełniać dodatkowych formularzy. Jest to skuteczna metoda nie tylko ze względu na kontrolę - istnieje również mniejsze ryzyko, że wydamy więcej, niż wcześniej założyliśmy. Nad bezpieczeństwem e-portfela czuwają instytucje zajmujące się płatnościami online, które korzystają z wielowarstwowych zabezpieczeń. Dlatego klienci w momencie zakładania elektronicznego portfela przechodzą dokładny proces weryfikacji, a każda ich transakcja wymaga potwierdzenia poprzez logowanie i podanie kodu PIN.

Usługa e-portfela jest bezpłatna, dzięki czemu w trakcie dokonywania zakupów nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Są one przeniesione są na sprzedawców i przedsiębiorców. Jednak przy niektórych transakcjach możemy ponieść opłaty, np. podczas przewalutowania pieniędzy czy ich wypłaty. W kwestii wyboru najbezpieczniejszego cyfrowego portfela należy skupić się na rzetelnym serwisie - im więcej usług oferuje firma, tym większe prawdopodobieństwo tego, że w przypadku pomyłki bądź ataku hakerów odzyskamy swoje środki z powrotem.

Technologia 3D-secure

To coraz popularniejsze zabezpieczenie funkcjonuje już w większości banków polskich. Z pomocą tej technologii tożsamość właściciela karty sprawdzana jest na podstawie dodatkowego hasła. Często są to unikalne kody przesyłane SMS-em, które zapewniają zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa przy każdej jednorazowej transakcji. Przy okazji korzystania z 3D warto sprawdzić, czy system, na którym dokonujemy płatności, obsługiwany jest przez certyfikat PCI-DSS, a więc Payment Card Industry Data Security Standard, który jest potwierdzeniem zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Płacenie kartą w sieci to bez wątpienia jedna z najwygodniejszych form finansowania zakupów online i usług. Jednak, korzystając z cyfrowej wygody, musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności - dzięki temu nasze dane i pieniądze nie będą łatwym łupem dla cyberprzestępców.

Artykuł powstał dzięki Smartpozyczka.pl.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)