Trwa ładowanie...

Ostrzeżenie GIS dotyczące ptasiej grypy. Miałeś kontakt z ptactwem? Zachowaj higienę

Główny Inspektor Sanitarny uspokaja, że wirus ptasiej grypy nie jest szkodliwy dla człowieka. Lecz przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego GIS przypomina: po jakimkolwiek kontakcie z drobiem zawsze zadbajmy o dezynfekcje ciała, a także sprzętów.

Ostrzeżenie GIS dotyczące ptasiej grypy. Miałeś kontakt z ptactwem? Zachowaj higienęŹródło: Materiały prasowe
d3o386o
d3o386o

W trzech gospodarstwach hodujących indyki w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie wykryty został wirus grupy ptaków H5N8. Jednak Główny Inspektor Sanitarny uspokaja, że chociaż wirus "jest wysoce zjadliwy dla drobiu" to jednak nie jest "patogenny dla ludzi".

- Odmiana H5N8 jeszcze u nas nie występowała. Błyskawicznie zabija ptaki, ale ma niski potencjał przenoszenia się na człowieka. Jednak te wirusy są zmienne i niczego nie można bagatelizować - mówi Paweł Piotrowski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie. Wtóruje mu GIS i jednocześnie wskazuje, że powinniśmy dochować wszelkiej staranności, aby wirus nie okazał się dla nas groźny. Jakich?

Przede wszystkim musimy myć ręce po każdym zetknięciu z ptactwem. Nie ma tutaj znaczenia, czy mieliśmy do czynienia z dzikimi zwierzętami czy też hodowlanymi. Wskazanym też jest, aby nie dotykać ptaków martwych ani zachowujących się podejrzanie. Nie wchodzi też w grę dotykanie ubitego drobiu. Przynajmniej nie bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Obejrzyj: Pomysł na biznes: Lark Leisure Homes- nowoczesne domy mobilne

Umyć musimy również wszystkie naczynia, które miały kontakt z surowym drobiem. Dezynfekcja będzie wymagana w przypadku np. desek, noży, talerzy.

d3o386o

Przy zakupie drobiu i przetworów drobiarskich, a także jaj, powinniśmy też się upewnić, czy były one poddane odpowiedniej obróbce cieplnej w minimalnej temperaturze minimum 70 stopni Celsjusza. Należy też pamiętać, że zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa grypy, dlatego też nic nie da zamknięcie na jakiś czas przetworów w zamrażarce.

Mięso nie powinno też mieć styczności z innymi produktami żywnościowymi.

Musimy też zwrócić szczególną uwagę w tym okresie na zachowanie dzieci. Tak samo jak o siebie, powinniśmy zadbać też o najmłodszych. Zadbajmy również o to, żeby nasze pociechy nie bawiły się w miejscach bytowania dzikiego ptactwa, a także w pobliżu ferm drobiu, a także innych miejsc jego przetrzymywania.

GIS zachęca również do wykonania szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej. Najlepiej jeszcze przed sezonem grypowym, ale można również w trakcie. Inspektor przypomina, że zminimalizuje to ryzyko zakażenia wirusami grypy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3o386o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o386o