Oszuści podszywają się pod Urząd Patentowy. Stosują dwie metody
Plaga oszustw na Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Oszuści stosują dwa kanały komunikacji: korespondencję listowną i wiadomości mailowe. Tak wyłudzają wniesienie opłaty urzędowej - informuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Jak podaje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, oszuści podszywający się pod Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej zmodyfikowali swoje dotychczasowe działania. Wykorzystują dwa kanały komunikacji: tradycyjną korespondencję listową oraz wiadomości wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Radosna nowina" prezesa NBP. Członek RPP: nie wiem, skąd on wziął tę liczbę
Oszuści wyłudzają pieniądze
Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, oszuści w korespondencji umieszczają sfałszowane decyzje, które wzywają do wniesienia opłaty za udzielenie ochrony. Żądane kwoty są podane w euro, a wskazany do płatności rachunek bankowy nie jest rachunkiem polskim. Rachunki te są prowadzone przez banki np. w Niemczech, na Litwie, Irlandii, Belgii czy Holandii.
Dołączane jest również pismo wzorowane na wydawanych przez Urząd Patentowy dokumentach, potwierdzających udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy.
Niezmiennie w decyzjach dla uwiarygodnienia podawane są prawdziwe dane dotyczące zgłaszanych przedmiotów własności przemysłowej.
Jak rozpoznać oszustwo?
Należy pamiętać, że decyzje o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy są wysyłane drogą elektroniczną tylko przez EPUAP lub PUEUP i są one opatrzone podpisem elektronicznym oraz QR kodem. Świadectwa ochronne zawsze wysyłane są pocztą listową po wcześniejszym uiszczeniu opłaty.
Fałszywe decyzje najczęściej przesyłane są drogą mailową. Kwoty związane z udzieleniem ochrony wyrażone są w EURO, a do maila dołączone jest elektroniczne świadectwo ochronne, które Urząd Patentowy wydaje wyłącznie w wersji papierowej.
Jedynym rachunkiem bankowym wykorzystywanym przez Urząd Patentowy do płatności z tytułu udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe jest rachunek prowadzony w Narodowym Banku Polskim: 93 1010 1010 0025 8322 3100 0000.