Oszust z portalu randkowego. Kobieta straciła ćwierć miliona złotych

Ponad 250 tys. zł straciła 53-latka z Lublina, która na portalu randkowym została oszukana przez mężczyznę podającego się za mieszkańca Londynu. Kobieta uwierzyła w jego historię o zatrzymaniu za przemyt złota i, chcąc mu pomóc w wyjściu na wolność, zaczęła przelewać mu pieniądze.

Nigeryjski przekręt zwany inaczej afrykańskim szwindlem jest rodzajem oszustwa polegającym na wciągnięciu przypadkowo lub celowo wybranej ofiary w fikcyjny transfer dużej kwoty pieniędzy
Nigeryjski przekręt zwany inaczej afrykańskim szwindlem jest rodzajem oszustwa polegającym na wciągnięciu przypadkowo lub celowo wybranej ofiary w fikcyjny transfer dużej kwoty pieniędzy
Źródło zdjęć: © Pexels | Karolina Grabowska
oprac. NST

O sprawie poinformował we wtorek nadkom. Kamil Gołębiowski z lubelskiej policji. Ze zgłoszenia 53-latki wynikało, że na jednym z portali randkowych nawiązała znajomość z mężczyzną, który podawał się za mieszkańca Londynu. Kiedy zdobył zaufanie i sympatię kobiety, ich rozmowy zaczęły sprowadzać się do spraw finansowych.

Mężczyzna powiedział, że został zatrzymany za przemyt złota i potrzebuje pieniędzy, aby wyjść na wolność i wszystko wyjaśnić. Niestety mieszkanka Lublina, zaślepiona fałszywymi historiami, zaczęła przekazywać kwoty. Łącznie wykonała 20 przelewów na sumę ponad 250 tysięcy złotych. Straciła oszczędności i zaciągnęła pożyczki – wyjaśnił Gołębiowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obietnica rządu na koniec roku. Ekspertka: zatrważająca skala

Policja poszukuje oszusta i jednocześnie apeluje, aby nigdy nie ulegać emocjom w kontaktach z nieznajomymi, szczególnie jeżeli w tle pojawiają się kwestie finansowe.

Jak pokazują ostatnie wydarzenia, oszustwa metodą na "Nigeryjczyka" stają się coraz bardziej popularne. Pamiętajmy o tym, że internet daje dużą anonimowość i osoba siedząca po drugiej stronie monitora nie musi być tym, za kogo się podaje – przypomniał policjant.

Metoda na nigeryjski przekręt

Pod nazwą tą kryją się oszustwa przeprowadzane w wielu wariantach, ale mające zawsze ten sam cel – wyłudzenie pieniędzy. Najprościej tłumacząc, przekręt nigeryjski to rodzaj oszustwa, które polega na złożeniu obietnicy przekazania dużej sumy pieniędzy, nawet rzędu kilkunastu milionów dolarów, w zamian za niewielką wpłatę z góry. Oszust często używa fałszywych dokumentów, aby jego oferta wydawała się wiarygodna.

Skąd taka nazwa? Pierwsze tego typu przestępstwa cyfrowe pojawiły się w latach 90. właśnie w Nigerii. Oszustwa bazujące na zaufaniu wywołanym chęcią szybkiego wzbogacenia się funkcjonują od setek lat. Starsza wersja oszustwa nigeryjskiego to tak zwany "hiszpański więzień".

Co do ogólnych zasad oszustwo przebiegało podobnie jak dziś. Wytypowana, najczęściej nieprzypadkowo, zamożna ofiara otrzymywała list od rzekomo uwięzionego bogatego nieznajomego. Ten oferował dużą sumę pieniędzy za wyciągnięcie go z kłopotów. W tym celu ofiara musiała na przykład opłacić podróż, przekupić strażników i urzędników lub uiścić innego rodzaju "opłatę manipulacyjną".

Jak podaje serwis gov.pl, aby nie dać się nabrać, należy zachować zdrowy rozsądek i nigdy nie tracić czujności. Oto kilka podstawowych zasad, aby uchronić się przed tzw. oszustwem nigeryjskim:

  • Bądź podejrzliwy wobec każdej oferty, która wydaje się zbyt dobra, by mogła być prawdziwa. Jeśli ktoś, kogo nie znasz, oferuje ci dużą sumę pieniędzy za niewielką pomoc i przelew, to prawdopodobnie jest to oszustwo.
  • Dokonaj rozeznania przed zrobieniem interesów z kimkolwiek online. Pamiętaj, aby sprawdzić stronę internetową danej organizacji lub osoby i przeczytać opinie klientów, zanim wyślesz jakiekolwiek pieniądze.
  • Nigdy nie wysyłaj pieniędzy komuś, kogo nie znasz. Jeśli nie masz pewności co do wiarygodności osoby, która się z Tobą kontaktuje, lepiej jest zachować ostrożność i zrezygnować z transakcji.

W przypadku utraty pieniędzy sprawę należy jak najszybciej zgłosić na Policję. Powiadom również bank prowadzący Twoje konto. Jeśli zadziałasz odpowiednio szybko, istnieje szansa na anulowanie transakcji. Każdą podejrzaną stronę internetową, wiadomości e-mail, SMSy i wszelkie aktywności, które mogą skutkować wyłudzeniem danych lub pieniędzy zgłoś do CERT Polska, czyli zespołu powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)