Oto majonezowa mapa Polski. Tu produkują sosy, które uwielbiamy
Niekwestionowanym królem polskich podniebień jest majonez Winiary - tak wynika z badania dla WP Finanse. Gdzie produkowany jest ten popularny sos i jego konkurencja? Na majonezowej mapie Polski mamy zarówno wielkie miasta, jak i wsie.
Majonez to jeden z produktów, który króluje na wielkanocnych stołach Polaków. Kładziemy go na jajka i dodajemy do sałatki jarzynowej, ale mało kto wie, że ten popularny sos jest produkowany w wielu miejscach nad Wisłą.
Gdzie produkuje się majonez w Polsce? Nie tylko w Kielcach
Z majonezowej mapy Polski, którą przygotowała redakcja WP Finanse wynika, że wytwarzaniem tego produktu zajmują się fabryki zlokalizowane zarówno w dużych, jak i mniejszych miejscowościach. Liderem może być Poznań, bo to właśnie w tym mieście, dwie firmy zajmują się produkcją majonezu.
Popularny Majonez Winiary jest produkowany w Kaliszu (woj. wielkopolskie). Jego odwieczny rywal - Kielecki zaczerpnął nazwę od stolicy woj. świętokrzyskiego.
Z kolei Unilever Polska odpowiada za Majonez Hellmann's, a jego produkcja ma miejsce w Poznaniu (woj. wielkopolskie). W tym mieście wytwarza się także Majonez Pegaz.
Mylący majonez Pomorski
Majonez Kętrzyński, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Kętrzyna, czyli miasta w woj. warmińsko-mazurskim. Podobnie jest z Majonezem Świdnickim, który pochodzi ze Świdnicy w woj. dolnośląskim.
Z kolei myląca może być nazwa Majonezu Pomorskiego. Ten produkt wcale nie jest wytwarzany w woj. pomorskim, tylko w woj. kujawsko-pomorskim., a dokładnie w Grudziądzu.
Produkcją majonezu zajmują się także mniejsze miejscowości. Majonez Napoleoński jest wytwarzany we wsi Puchały (woj. podlaskie), a majonez Roleski - we wsi Zbylitowska Góra pod Krakowem (woj. małopolskie).
Po który majonez Polacy sięgają najczęściej?
W połowie marca br. redakcja WP Finanse postanowiła sprawdzić "majonezowe" preferencje Polaków. Z badania wynika, że na pierwszym miejscu znalazł się Majonez Dekoracyjny Winiary, na który wskazało 41 proc. badanych. Tuż za nim uplasował się Majonez Kielecki, który wymieniło 23 proc. ankietowanych.
Na dalszych miejscach mamy kolejno:
- Hellmann's - 6 proc.,
- Madero - 6 proc.,
- Kętrzyński - 3 proc.,
- Kania - 3 proc.,
- Roleski - 3 proc.,
- Pomorski - 3 proc.,
- Napoleoński - 2 proc.,
- Pegaz - 1 proc.,
- Świdnicki - 0 proc.
3 proc. respondentów deklaruje, że kupuje majonez innej marki niż wskazane przez naszą redakcję. Z kolei 6 proc. przekonuje, że w ogóle nie używa tego produktu.
W woj. świętokrzyskim lider mógł być tylko jeden - w tym regionie aż 98 proc. wskazało na Majonez Kielecki. Natomiast na drugim biegunie jest woj. wielkopolskie, gdzie 71 proc. wybrało Winiary. Co ciekawe, najbardziej niezdecydowani są mieszkańcy woj. podkarpackiego, gdzie stosunek głosów rozkładał się 33 proc. dla majonezu produkowanego przez Winiary, a 32 proc. dla rywala z Kielc.