Trwa ładowanie...

Oto nowa moneta NBP w kształcie kwadratu

Bank centralny uczcił w ten sposób 250. rocznicę założenia Mennicy Warszawskiej.

Oto nowa moneta NBP w kształcie kwadratuFot: Narodowy Bank Polski
d45k2fd
d45k2fd

Z okazji 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej, Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę kolekcjonerską w kształcie kwadratu i nominale 5 złotych. W obiegu będzie ich zaledwie 35 tys. sztuk, a sprzedaż rozpocznie się 30 marca.

Moneta ma wymiary 40 mm na 40 mm. Wkomponowano w nią wizerunek 5-złotowej monety obiegowej. Na rewersie znajdziemy popiersie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, z inicjatywy którego w 1766 roku powstała Mennica Warszawska. Jej utworzenie było częścią wprowadzanej wtedy reformy monetarnej. Niestety w wyniku III rozbioru polski zamknięto ją, a zasoby trafiły do skarbu pruskiego. Odrodzenie Mennicy nastąpiło 15 lat później po powstaniu Księstwa Warszawskiego.

Na monecie widzimy również wizerunek podstawowej maszyny menniczej tych czasów tzw. balansjerki. Po obu stronach widniejącego wizerunku 5-złotówki jest maksyma "Pro Fide, Grege Et Lege", co oznacza "Za wiarę, lud i prawo". Te same słowa widniały na medalu sławiącym wznowienie przez króla Orderu Orła Białego.

Awers zdobi widok Zamku Królewskiego oraz postać Minerwy, bogini sztuki i rzemiosła, a także patronki mincerzy.

Sprzedaż monety rozpocznie się 30 marca. Powstanie ich tylko 35 tys. sztuk, a jej cena to 190 złotych. Wartość rynkowa monety przekracza wielokrotnie jej wartość nominalną. Mimo tego jest ona traktowana jako prawny środek płatniczy w Polsce, co oznacza, że możemy nią zapłacić w sklepie.

d45k2fd

Monetę wykonano ze srebra, a jej waga to 28 gram.

d45k2fd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45k2fd