Oto powód długich kolejek i kłótni przy kasach sklepowych

Związkowcy z "Sierpnia 80" z Sosnowca będą informować dziś klientów miejscowego hipermarketu Tesco o złej sytuacji pracowników tej sieci. Ma to związek z wniesionym przez wszystkie związki zawodowe działające w tej sieci handlowej pismem do pracodawcy zawierającym 6 żądań dotyczących podwyżek płac, wzrostu zatrudnienia i poprawy warunków pracy.

Oto powód długich kolejek i kłótni przy kasach sklepowych
Źródło zdjęć: © AFP | Leon Neal

W piśmie, podpisanym przez wszystkie pięć działających w Tesco Polska związków zawodowych: WZZ "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność", NSZZ "Solidarność 80", OPZZ "Konfederację Pracy" i ZZ Pracowników Handlu, znalazło się 6 postulatów.

Pierwszy dotyczy podwyżek płac o 10 procent dla pracowników podstawowych i liderów we wszystkich grupach płacowych i o 5 procent dla kierowników.

Kolejny postulat to zniesienie regionalizacji płac. Obecnie za pracę tej samej wartości i na tym samym stanowisku w Tesco inną pensję dostaje się w województwie śląskim, a inną w małopolskim albo mazowieckim.

Trzecie żądanie to wzrost o 100 procent ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Dalej jest zmniejszenie normy skanowania produktów w kasie z obecnych 1500 do 1200 produktów na godzinę. Punkt piąty to zmniejszenie transakcji z udziałem karty lojalnościowej z 60 do 40 procent. Ostatni postulat dotyczy zwiększenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Związkowcy wezwali zarząd Tesco do przedstawienia wyników badań wskazujących, że liczba 1500 produktów do skasowania na godzinę, która obecnie obowiązuje, jest optymalną normą dla kasjerek. Reprezentanci pracowników dodają, że zawyżone normy tempa skanowania niekorzystne są nie tylko dla pracowników, lecz także dla klientów. W sklepach dochodzi bowiem do awantur przy kasach przez to, że do klienta, który już zapłacił za swoje zakupy i je pakuje, trzeba przesuwać zakupy kolejnej osoby. Często dochodzi przez to do pomyłek.

Związkowcy uważają, że zamiast sztucznie zmniejszać kolejki przez wyśrubowane normy tempa skanowania, trzeba zwiększyć zatrudnienie w sieciach handlowych i dostosować je do potrzeb klientów.

Związkowcy pytani o możliwość zorganizowania protestów, a nawet strajku odpowiadają, że akcja informacyjna przed Tesco w Sosnowcu jest pierwszą, ale nie ostatnią. Zaznaczają przy tym, że ewentualne protesty czy też strajk "wcale nie są wykluczone".

Kolejna akcja WZZ "Sierpień 80" przed Tesco odbędzie się w czwartek (7.02) w Opolu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/

tescosklepzwiązki zawodowe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)