Trwa ładowanie...
forex
14-10-2016 13:54

Oto prognozy analityków dotyczące stóp procentowych w Polsce

Obecnie główna stopa procentowa w Polsce wynosi 1,5 procent. Znajduje się na tym poziomie od marca ubiegłego roku jest najniższa w historii.

Oto prognozy analityków dotyczące stóp procentowych w PolsceŹródło: Fotolia
d308z5n
d308z5n

Analitycy nie spodziewają się zmian stóp procentowych w tym roku. Takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród 17 ekspertów rynku kapitałowego. W raporcie banku poznaliśmy również ich opinie dotyczącą inflacji i wzrostu polskiego PKB.

Prognoza centralna dotycząca głównej stopy procentowej (referencyjnej), w badaniu przeprowadzonym we wrześniu i październiku, wynosi 1,5 procent na 2016 rok i 1,54 procent na 2017 rok. Oznacza to, że dopiero w kolejnym roku eksperci spodziewają się wzrostu kosztu kapitału w Polsce.

"Wciąż nie ma wyraźnie zarysowanego scenariusza centralnego dla roku 2018. 50-procentowy przedział prawdopodobieństwa sugeruje wartości z zakresu 1,5 procent do 2,36 procent" - dodano w raporcie. Obecnie główna stopa procentowa w Polsce wynosi 1,5 procent. Znajduje się na tym poziomie od marca ubiegłego roku jest najniższa w historii.
Wzrost stóp procentowych może oznaczać lekkie umocnienie wartości złotego w stosunku do zagranicznych walut. Często jednak ruch ten jest wcześniej wyceniany przez rynek. Obecnie za euro trzeba zapłacić 4,30 zł, dolar kosztuje 3,90 zł, a frank jest wyceniany na 3,94 zł.

Analitycy wypowiedzieli się również na temat wzrostu polskiej gospodarki oraz inflacji. W raporcie przygotowanym przez NBP czytamy, że polski PKB urośnie w tym roku o 3,2 procent, a w przyszłym roku o 3,3 procent. Wcześniej prognozy wskazywały, że w 2017 roku wzrost wyniesie 3,4 procent.

W przypadku zmian cen, analitycy prognozują, że w tym roku średnioroczna wartość inflacji wyniesie -0,6 procent, a w przyszłym roku polska gospodarka wróci na ścieżkę wzrost cen. Wskaźnik ma sięgnąć 1,1 procent.

Ankieta jest przeprowadzana cztery razy w roku: w ostatnich dwóch tygodniach marca, czerwca, września i grudnia.

d308z5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d308z5n