Paczkomaty będą miały konkurencję. Debiut za kilka tygodni
"Pakomaty" już niedługo ruszą na podbój rynku KEP. Założyciel firmy kurierskiej Siódemka pracuje nad projektem, który ma być konkurencją dla Paczkomatów. Pierwsze urządzenia pojawią się w ciągu najbliższych tygodni.
Prezes firmy Włodzimierz Stańczak ma jednak bardziej ambitne plany. Do końca roku "pakomaty" mają pojawić się we wszystkich największych miastach. Poza tym firma już rozważa wprowadzenie urządzeń także na rynki zagraniczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera
Nadchodzą "pakomaty". Odbiorcy nie będą płacić
Stańczak ujawnił w rozmowie z "Pulsem Biznesu", że pracuje nad projektem o nazwie 7box.eu. - To nowoczesna sieć pakomatów otwarta dla wszystkich operatorów kurierskich i wszystkich uczestników rynku zarówno nadawców, jak też odbiorców wszelkich towarów - wyjaśnił.
Odbiorcy przesyłek mają nie ponosić żadnych kosztów za "pakomaty". Jak wskazał, płacić mają dostawcy i firmy kurierskie.
Projekt powstał we współpracy z ogólnopolskimi i lokalnymi sieciami handlowymi. Firma zamierza prowadzić ten projekt wspólnie z lokalnymi i krajowymi przedsiębiorstwami kurierskimi i sklepami internetowymi, a także z tradycyjnymi placówkami handlowymi.
Rośnie konkurencja dla Paczkomatów
Rozwiązanie, które planuje wdrożyć doświadczony biznesmen, znamy w Polsce już od lat. Pierwszy Paczkomat InPost został postawiony w Krakowie w 2009 r. Prezes firmy Rafał Brzoska poinformował, że pod koniec 2023 r. firma posiadała ponad 35 tys. paczkomatów, z czego 21 701 w Polsce.
Ostatnio do rywalizacji z Paczkomatami przystąpiła też Poczta Polska. Państwowa spółka złożyła wniosek do Urzędu Patentowego o rezerwację znaku "pocztomat", który jest bardzo podobny do "paczkomatu".
To już kolejna odsłona sporu między Pocztą Polską a InPostem. Już w przeszłości Poczta Polska próbowała zarezerwować nazwę i logo "pocztomat". Wtedy jednak zakończyło się to fiaskiem.