Warszawa nie jest już największym miastem. Nowy numer jeden

Warszawa nie jest już największym miastem w Polsce pod względem powierzchni. W wyniku zmian przepisów Polska "powiększyła się" o część Morza Bałtyckiego. Powoduje to, że pierwsze miejsce w kategorii wielkości miast zajmuje od teraz Gdańsk - informuje TVN24.

Gdańsk jest teraz największym miastem w Polsce pod względem powierzchni
Gdańsk jest teraz największym miastem w Polsce pod względem powierzchni
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Paweł Uchorczak
oprac. PAM

Jak podaje GUS, powierzchnia Polski powiększyła się w tym roku o 121 tys. ha (z 31 272 030 ha do 31 393 136 ha) w porównaniu do poprzedniego roku. Jest to głównie zasługa Gdańska, które stało się największym miastem w Polsce - wskazuje Marcin Grudzień z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w rozmowie z TVN24.

Rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Daniel Stenzel tłumaczy w rozmowie ze stacją, że wszystko zaczęło się kilka lat temu w Pucku, który jest oddalony o 60 km od Gdańska. Jeden z przedsiębiorców chciał w tym mieście postawić molo. Okazało się jednak, że molo nie może wychodzić za linię brzegową.

Zmieniono przepisy i "ustalono w końcu granicę zewnętrzną morza terytorialnego" - wskazuje w rozmowie z TVN24 Tomasz Herrmann, wicestarosta pucki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Burmistrz Mielna widzi wpływ inflacji na urlopowiczów. "Tańsze noclegi w domkach"

Gdańsk największym miastem

Jak tłumaczy Marcin Grudzień, granica Gdańska do tej pory kończyła się na linii brzegowej, a teraz została przedłużona i rozciąga się do linii podstawowej morza terytorialnego.

Do tej pory to były wody polskie, natomiast powierzchnia tych wód nie była włączona do powierzchni miast położonych tutaj nad brzegiem - dodaje przedstawiciel Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Oficjalnie Gdańsk stał się więc największym miastem w Polsce - ma 683 km2 powierzchni. Dopiero na drugim miejscu jest dotychczasowy lider, Warszawa (517 km2). Na podium wskoczyła też Gdynia (391 km2), czwarte miejsce zajmuje Kraków (327 km2), a pierwszą piątkę zamyka Szczecin (301 km2).

W Gdańsku trwa słynna impreza

22 lipca w Gdańsku rozpoczęła się jedna z najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie – Jarmark Św. Dominika. W tym roku obchodzi 763. urodziny.

Historia tego wydarzenia sięga czasów średniowiecza i nawiązuje do specjalnych przywilejów nadanych Zakonowi Kaznodziejów, czyli Dominikanów przez papieża. Na podstawie specjalnych przepisów zakon mógł organizować specjalne dni handlowe w miastach. Jarmark w tym roku potrwa do 13 sierpnia.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (359)