Trwa ładowanie...

Paliwo przejściowe. Zmiany na stacjach paliw od 1 października

Paliwo, jakie znajdziemy w dystrybutorach na stacjach benzynowych, możemy podzielić na letnie, przejściowe i zimowe. Od 1 października spotkamy się z tzw. paliwem przejściowym. Czym tak naprawdę jest?

Zmiana na paliwo przejściowe obowiązuje na każdej stacji benzynowej w PolsceZmiana na paliwo przejściowe obowiązuje na każdej stacji benzynowej w PolsceŹródło: Adobe Stock
d19whoq
d19whoq

Paliwo przejściowe pojawia się na stacjach paliw zgodnie z przepisami z 2015 roku. Wyróżnia się większą odpornością na niskie temperatury.

Jak przypomina serwis interia.pl, każda stacja ma obowiązek uruchomienia sprzedaży tzw. paliwa przejściowego. Ma ono być dostępne od 1 października do 15 listopada - w tym czasie może dojść do zejścia temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy zakaz rejestracji aut spalinowych trafi do kosza? "Niemcy powiedzieli to, co branża mówi od dawna"

Paliwo przejściowe na stacjach paliw. Od kiedy?

Kiedy robi się zimno, w paliwie zaczynają się wytrącać kryształki parafiny, które są niezwykle szkodliwe dla poprawnego funkcjonowania samochodu. Mogą one z łatwością zapchać filtr paliwa. W związku z tym na stacjach pojawia się tzw. paliwo przejściowe, pozwalające uniknąć takich problemów. Polskie prawo nakłada obowiązek wprowadzenia paliwa przejściowego na stacje benzynowe. Jak zaznacza portal, na paliwie przejściowym można bezpiecznie prowadzić samochód, nawet jeśli na zewnątrz wartości na słupkach termometrów spadają do -10 st. C.

Nie tylko diesel zmieni swoją kategorię na przejściową. To samo dotyczy benzyny, której przejściowa wersja charakteryzuje się wyższym parametrem prężystości par. Portal podaje, że ten parametr wiąże się z lotnością paliwa. Im jest wyższy, tym łatwiej przy niższych temperaturach odpalić samochód. W przypadku benzyny sprzedawanej latem ta wartość od 45 do 60 kPa. Benzyna przejściowa z kolei mieści się w przedziale od 45 do 90 kPa.

d19whoq

W niektórych miejscach Polski paliwo przejściowe na stacjach może pojawić się trochę wcześniej. Dotyczy to regionów, gdzie temperatury mogą szybciej spadać poniżej zera. Prawo w naszym kraju nie zabrania szybszej wymiany paliw z letnich na przejściowe. Nie może jednak dojść do tego później niż 1 października. Oto szczegółowy kalendarz:

  • benzyna zimowa – od 1 listopada do końca lutego;
  • benzyna przejściowa – od 1 marca do 30 kwietnia i od 1 października do 31 października;
  • benzyna letnia – od 1 maja do 30 września.

Według ekspertów mimo zmian w paliwie cena benzyny i diesla nie powinna wzrosnąć.

Cena paliwa w Polsce jest znacznie niższa niż w krajach ościennych. Na wielu stacjach przekroczona została psychologiczna bariera - cena diesla spadła poniżej progu 6 zł. Część komentatorów twierdzi, że te ceny są oderwane od warunków rynkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19whoq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19whoq