Trwa ładowanie...
d23gguc

Panika na Dolnym Śląsku - sklepy wycofują skażone mięso

Z dolnośląskich sklepów wycofywane jest irlandzkie mięso, które może być skażone dioksynami - dowiedziało się Radio Wrocław. W dwóch powiatach na Dolnym Śląsku wykryto skażone mięso. Do Polski po pierwszym września trafiło 667 ton potencjalnie skażonego mięsa z trzech irlandzkich rzeźni.

d23gguc
d23gguc

Jak powiedziała wojewódzki lekarz weterynarii Zofia Batorczak, skażony dioksynami surowy, mrożony boczek został wykryty na terenie powiatów legnickiego i bolesławieckiego.

- Zabezpieczyliśmy ok. 8 ton mięsa. Pobraliśmy próbki i obecnie są one analizowane. Ściśle współpracujemy także z Państwową Inspekcją Sanitarną i zakładem mięsnym, który sprowadził do naszego kraju skażone mięso - dodała Batorczak.

Trwa wycofywanie mięsa ze sklepów.

Mięso z Irlandii sprowadziło trzech polskich importerów. Od nich mięso kupiło 28 zakładów przetwórczych znajdujących się w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim, podkarpackim, dolnośląskim, śląskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

d23gguc

Z informacji uzyskanych od przedstawicieli Ambasady Irlandii przez Inspekcję Weterynaryjną wynika, że źródłem skażenia mięsa wieprzowego dioksynami było prawdopodobnie skażenie pasz, w jednym zakładzie produkcyjnym na terenie Irlandii.

Według irlandzkiej telewizji, źródłem skażenia dioksynami była pasza zwierzęca dostarczona przez firmę Millstream Power Recycling Ltd.

Zawartość dioksyn w badanych paszach stukrotnie przekroczyła dopuszczalny poziom. Pasza z zawartością dioksyn trafiła do dziesięciu dużych farm trzody chlewnej w Irlandii, na których znajduje się ok. 10% hodowanych świń w całej Irlandii.

Komisja Europejska poinformowała, że irlandzka wieprzowina była eksportowana do 12 państw UE i kilku spoza Unii. Zwróciła się do wszystkich krajów UE o zablokowanie i kontrolę importowanej z Irlandii wieprzowiny i wytwarzanych z niej produktów.

d23gguc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23gguc