Trwa ładowanie...
d1y0szf

Papierosy po 60 zł? Eksperci nie wierzą, że wyższe ceny zniechęcą Polaków do palenia

Powinniśmy przywyknąć do myśli, że w związku z radykalnym podniesieniem akcyzy za paczkę papierosów zapłacimy cztery razy tyle co obecnie, a za małpki o 30 proc. więcej. Podwyżka ma być rozłożona na kilka lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poprzez wyższe ceny alkoholu i papierosów rząd chce przeciwdziałać skutkom konsumpcji alkoholu i tytoniu.
Poprzez wyższe ceny alkoholu i papierosów rząd chce przeciwdziałać skutkom konsumpcji alkoholu i tytoniu. (123RF)
d1y0szf

Dwa cele mają zostać osiągnięte za jednym zamachem: z jednej strony wyższe wpływy do budżetu, z drugiej – zniechęcenie Polaków do palenia papierosów i picia alkoholu. To wszystko dzięki wyższej akcyzie. Jeśli pomysły rządu wejdą w życie, za paczkę papierosów zapłacimy cztery razy tyle co obecnie, a za małpki o 30 proc. więcej – przypomina "Fakt".

Plany ogromnej podwyżki akcyzy na papierosy znalazły się w Narodowej Strategii Onkologicznej, czyli przygotowanym przez resort zdrowia programie walki z rakiem. Czy wyższymi cenami rzeczywiście uda się zniechęcić Polaków do używek? Eksperci mają wątpliwości, czy to skuteczne narzędzie. Jest grupa ludzi – i to niemała – dla której podwyżka cen nie jest impulsem do rzucenia nałogu, lecz szukania tańszych odpowiedników alkoholu i papierosów. Jednym słowem: kraj mogą zalać tańsze (i często gorsze) papierosy zza wschodniej granicy oraz pochodzący z przemytu alkohol.

d1y0szf

Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1y0szf

Podziel się opinią

Share

d1y0szf

d1y0szf