Trwa ładowanie...
d3y89dk

Parking na osiedlu co najmniej siedem metrów od budynku. Sądy nie są jednak jednomyślne

Nie można budować parkingów bezpośrednio pod oknami budynków mieszkalnych. Jednak nie każdy, kto będzie walczył o swoje prawa w sądzie, taką sprawę wygrywa.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wydzielone parkingi nie mogą mieścić się pod samym budynkiem.
Wydzielone parkingi nie mogą mieścić się pod samym budynkiem.Źródło: East News, Fot: Adam Burakowski/REPORTER
d3y89dk

Wtorkowa "Rzeczpospolita" przygląda się orzecznictwu sądów w sprawie parkowania pod blokami. Z rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynika, że parking musi być co najmniej 7 metrów od budynku. Taka odległość jest dopuszczalna tylko w przypadku najmniejszych parkingów, do 4 miejsc postojowych.

Większe muszą być jeszcze dalej od budynku. W przypadku parkingu mogącego pomieścić od 5 do 60 samochodów odległość rosnie do 10 metrów, a w przypadku większych - do 20 metrów. Bliżej budynków mogą być tylko miejsca dla niepełnosprawnych - w ich przypadku wystartczy 5-metrowy dystans.

Zobacz też: Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze. W regionach zwrot może być dwa razy większy niż w Warszawie

Wielu ludzi, zwłaszcza tych mieszkających na parterze, ma jednak z samochodami parkującymi pod ich domami problem. Spory o to coraz częściej trafiają do sądów. Co ciekawe, wymiar sprawiedliwości nie jest co do ich rozstrzygania jednomyślny.

d3y89dk

Na przykład - pisze "Rzeczpospolita" - sąd w Białymstoku nie uznaje 7-metrowego minimum. Uznaje, że rozporządzenie jest napisane z myślą o projektujących i budujących osiedla. Natomiast nie trzeba brać go pod uwagę, gdy ustala się zasady parkowania w regulaminie wspólnoty.

Innego zdania jest sąd w Poznaniu, według którego do przepisów z rozporządzenia trzeba stosować się zawsze.

"Rz" przypomina, że niedozwolone jest też pozostawionego włączonego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym. Jeśli stoimy, silnik może działać maksymalnie minutę. Za niezastosowanie się do tego przepisu, można dostać nawet 500 zł mandatu. Natomiast za zastawianie bramy wjazdowej czy wjazdu do garażu - 100 zł.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3y89dk

Podziel się opinią

Share
d3y89dk
d3y89dk