Trwa ładowanie...
d5p3p8b

Parlament Europejski uchwalił prawo likwidujące opłaty roamingowe

Warszawa, 27.10.2015 (ISBnews) - Parlament Europejski wyraził zgodę na likwidację opłat roamingowych w Unii Europejskiej od czerwca 2017 r. oraz na uproszczenie prawa do dostępu do internetu, podała instytucja.

Share
d5p3p8b

Nie przyjęto żadnych poprawek do prawa zaproponowanego przez Radę Europejską.

"Opłaty roamingowe za połączenia, wysyłanie wiadomości tekstowych i korzystanie z mobilnego dostępu do internetu za granicą w UE (oraz w państwach EOG) będą zakazane od 15 czerwca 2017 r." - czytamy w komunikacie.

Od 30 kwietnia 2016 r. dopłaty do cen płaconych na krajowym rynku nie mogą przekraczać:
- 0,05 euro za minutę w przypadku wychodzących połączeń głosowych,
- 0,02 euro za wiadomości SMS,
- 0,05 euro za MB danych w przypadku korzystania z mobilnego internetu.

Wysokość maksymalnej dopłaty za przychodzące połączenia głosowe zostanie ustalona później w tym roku i powinna być zauważalnie niższa od tej za połączenia wychodzące.

d5p3p8b

"Jeśli operatorzy będą mogli udowodnić, że nie mogą odzyskać poniesionych kosztów, co wpłynie na ceny na rynku krajowym, narodowi regulatorzy mogą wydać zgodę na wprowadzenie minimalnych dopłat na odzyskanie tych kosztów" - czytamy dalej.

Nowe prawo obliguje także dostawców internetu do równego traktowania każdego przesyłu danych, zabraniając blokowania lub spowalniania ruchu ze strony lub do wybranych podmiotów, za wyjątkiem działania na żądanie sądu, w zgodzie z prawem, w celu udrożnienia transferu lub przeciwdziałania atakom w cyberprzestrzeni.

Parlament ustalił także, że dostawcy internetu będą zobowiązani do jasnego przedstawienia potencjalnym klientom rzeczywistej prędkości przesyłu danych, jaka będzie możliwa do uzyskania w ramach podpisywanej umowy. Znaczące odstępstwa od tej prędkości będą uprawniały do odszkodowania lub wypowiedzenia umowy.

Pod koniec czerwca br. Parlament Europejski, Rada Europejska i Komisja Europejska (KE) osiągnęły porozumienie ws. kluczowych elementów jednolitego rynku telekomunikacyjnego, tj. likwidacji opłat roamingowych w Unii Europejskiej w czerwcu 2017 r. oraz wprowadzenia po raz pierwszy reguł zabezpieczających otwarty internet w UE.

(ISBnews)

d5p3p8b

Podziel się opinią

Share
d5p3p8b
d5p3p8b