Trwa ładowanie...

"Paszport Polsatu nie wystarczy". Ambasada przypomina na jakich zasadach można wjechać do Chorwacji

Polska ambasada w Zagrzebiu w nietuzinkowy i zabawny sposób przypomina turystom z Polski o tym, żeby zabrali ze sobą dowód osobisty lub paszport. Chorwacja to jeden z niewielu krajów spoza strefy Schengen, który pozwala nam wjechać bez paszportu. Ale jakiś dowód tożsamości wypada jednak mieć.

"Paszport Polsatu nie wystarczy". Ambasada przypomina na jakich zasadach można wjechać do ChorwacjiŹródło: wp.pl
d15ax15
d15ax15

Przy wjeździe i wyjeździe z Chorwacji obowiązuje kontrola graniczna. Chorwacja nie należy do strefy Schengen, ale władze tego kraju doceniają turystów z Polski. Nie trzeba mieć więc ze sobą paszportu, wystarczy dowód osobisty. Oczywiście paszport też jest dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren tego kraju.

Polska ambasada postanowiła przypomnieć o tym fakcie polskim obywatelom. Sezon urlopowy w pełni, do Chorwacji wybiera się (jak co roku) spora grupa naszych rodaków. Warto pamiętać, że bez dowodu lub paszportu nie wjedziemy do tego kraju. To nie wszystko - za brak ważnego dokumentu podróży grozi mandat. Dodatkowe koszty braku dokumentów wiążą się z koniecznością wyrobienia w konsulacie paszportu tymczasowego, który umożliwi powrót do kraju.

Polskie MSZ przypomina, że obecnie przy wjeździe do Chorwacji, co do zasady, nie ma obowiązku kwarantanny/samoizolacji. Poddanie się obowiązkowej 14-dniowej samoizolacji jest wymagane w przypadku wjazdu do Chorwacji z terytorium Bośni i Hercegowiny, Kosowa i Macedonii Północnej. Samoizolacja nie jest wymagana w przypadku przejazdu tranzytem przez ww. kraje.

Aktualnie można więc wjechać do Chorwacji bez żadnych przeszkód. Pewnym utrudnieniem może być jednak fakt, że na granicach od turystów zbierane są pewne informacje osobiste. Chodzi oczywiście o pandemię koronawirusa. Dzięki informacjom łatwo będzie nas na przykład zlokalizować.

d15ax15

Proces można przyspieszyć przez wcześniejsze zarejestrowanie się na stronie entercroatia.mup.hr i podanie wszystkich wymaganych danych. Fakt rejestracji zostanie potwierdzony e-mailem zwrotnym przez chorwackie służby, które poinformują również, czy dana osoba będzie mogła wjechać na terytorium Chorwacji i, jeśli tak, po spełnieniu jakich warunków.

Na adres e-mail rejestrującego się zostaną przekazane również zalecenia chorwackiego Państwowego Instytutu Epidemiologicznego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d15ax15
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ax15