Pawlak: porozumienie w JSW umożliwia wejście spółek węglowych na GPW

Zawarte w czwartek porozumienie zbiorowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej ma wymiar pokoleniowy, gdyż rozpoczyna proces wchodzenia dużych śląskich spółek węglowych na giełdę - poinformował w piątek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Pawlak: porozumienie w JSW umożliwia wejście spółek węglowych na GPW
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

06.05.2011 | aktual.: 06.05.2011 13:12

- W czwartek w późnych godzinach wieczornych doszło do porozumienia. Zarząd spółki razem z organizacjami związkowymi podpisali pierwszą część porozumienia. To jest bardzo dobry sygnał, świadczy o dużej odpowiedzialności strony społecznej - podkreślił w piątek na konferencji prasowej w Łodzi wicepremier Pawlak.

W czwartek związkowcy i zarząd przygotowującej się do debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej uzgodnili zapisy tzw. porozumienia zbiorowego, zawierającego m.in. gwarancje zatrudnienia. Nie oznacza to na razie zakończenia sporu w spółce ani zgody związków na jej upublicznienie. - Obie strony wykazały koncyliacyjną postawę. Dużą część uzgodnień mamy już za sobą, jeszcze duża część przed nami - myślę jednak, że to najbliższy tydzień i wszystko dopniemy - mówiła w czwartek biorąca udział w obradach wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Porozumienie zbiorowe ma być protezą wypowiedzianego ponad trzy lata temu układu zbiorowego w JSW. Wynegocjowany tekst zakłada m.in. utrzymanie dotychczasowych regulacji pracowniczych do czasu wynegocjowania i wejścia w życie nowego, jednolitego układu zbiorowego pracy - przy czym trwające prace nad układem mają być kontynuowane.

Pawlak podziękował na piątkowej konferencji prasowej wojewodzie śląskiemu Zygmuntowi Łukaszczykowi za "podjęcie się negocjacji na forum wojewódzkiej komisji dialogu społecznego". - Jest to bardzo dobry przykład ze Śląska, pokazujący, że przy poważnych rozmowach można uzyskać dobre porozumienie. I też bardzo dobry sygnał, że poważne projekty gospodarcze wymagają zaangażowania i współpracy ze stroną społeczną - powiedział wicepremier.

- To porozumienie jest na miarę pokoleniową, jeżeli chodzi o zapoczątkowanie procesu wchodzenia dużych śląskich spółek węglowych na giełdę. Myślę, że otwiera to drogę do dobrej perspektywy dla takich dużych projektów, realizowanych przy współpracy, zaangażowaniu i akceptacji środowisk społecznych - dodał Pawlak.

Wypracowane porozumienie zbiorowe obejmuje m.in. kwestie funkcjonowania umów pracowniczych, kwestie dialogu społecznego oraz 10-letnie gwarancje zatrudnienia, które wejdą w życie w chwili upublicznienia spółki.

Uzgodnienie porozumienia było pierwszym z kilku warunków zgody związkowców na dalsze procedury związane z upublicznieniem spółki. W kwietniowym referendum 95 proc. załogi opowiedziało się przeciw upublicznieniu. W czwartek tekst porozumienia zbiorowego parafowano po 11 godzinach obrad. Jednocześnie przewodniczący komitetu protestacyjno-strajkowego Sławomir Kozłowski ogłosił zawieszenie ogłoszonego w środę strajku włoskiego w spółce.

Jak mówiła w czwartek Strzelec-Łobodzińska, do sformalizowania pozostały jeszcze porozumienia dotyczące gwarancji zachowania władztwa korporacyjnego przez skarb państwa oraz akcji dla pracowników uprawnionych i nieuprawnionych. Strony wyraziły wolę, by dalsze negocjacje - podobnie jak w czwartek - odbywały się w ramach działającej przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Terminów na razie nie wyznaczono.

Źródło artykułu:PAP
pawlakgwarancje zatrudnieniajsw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)