Trwa ładowanie...

Pekao planuje przejęcia w kraju i sprzedaż na Ukrainie

Polski gigant poprawia wyniki, zapowiada sprzedaż swojego banku na Ukrainie, przejmowanie konkurentów i powrót do dywidendy sprzed kryzysu.

Share
Pekao planuje przejęcia w kraju i sprzedaż na Ukrainie
Źródło: Jupiterimages
d1coeg7

Pekao ma stabilną i wysoką bazę kapitałową. Jesteśmy gotowi uczestniczyć w procesie konsolidacji rynku, jeśli nadarzy się okazja – mówi Alicja Kornasiewicz, prezes Pekao.Ten drugi co do wielkości bank w Polsce był wstępnie zainteresowany przejęciem Banku Zachodniego WBK. Ostatecznie nie złożył oferty.

Będą banki do kupienia

- Znamy się na bankowości i dlatego to banki interesują nas jako potencjalne instytucje do przejęcia - tłumaczy Luigi Lovaglio, wiceprezes Pekao. - Bierzemy pod uwagę także przejmowanie sieci sprzedaży.

Alicja Kornasiewicz jest przekonana, że w Polsce będą banki na sprzedaż. - Niektórzy strategiczni inwestorzy banków działających w Polsce będą musieli spłacić zaciągnięte od państwa pożyczki. To ich zmobilizuje do przeglądu swoich aktywów - uważa szefowa Pekao. - Natomiast małe banki chcąc wypełnić nowe regulacje nadzorcze, będą zmuszone szukać partnerów lub nowych właścicieli - dodaje.

d1coeg7

Wysoki współczynnik

Szefowa Pekao podkreśla, że interesuje ich bank, który byłby komplementarny i spójny z kierowaną przez nią instytucją nie tylko pod względem oferowanych produktów, ale także sieci sprzedaży.

Wysokie kapitały umożliwiają bankom podzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Taka sytuacja jest w Pekao, który na koniec września miał współczynnik wypłacalności na poziomie 17,97 proc. Bank może wrócić do wypłaty 70-80 proc. rocznego zysku w formie dywidendy. - Przed kryzysem wypłacaliśmy dywidendę w takiej wysokości. W tym roku wypłaciliśmy ok. 30 proc. zysku z 2009 roku. Wrócimy do poziomów sprzed kryzysu - mówi Luigi Lovaglio, wiceprezes Pekao.

Zarząd banku podjął strategiczną decyzję dotyczącą banku na Ukrainie. - Chcemy wyjść z rynku ukraińskiego - mówi Luigi Lovaglio. Pekao na Ukrainie ma swój własny bank. - Rozważamy sprzedaż lub wyjście z tego biznesu w inny sposób - tłumaczy wiceprezes.

Grupa UniCredit ma na Ukrainie dwa banki. Ten mniejszy jest kontrolowany przez Pekao. Po przejęciu przez UniCredit w lutym 2008 roku kontroli nad Ukrsotsbankiem, był pomysł połączenia obu ukraińskich spółek. Nie został zrealizowany. Zysk netto za III kwartał ukraińskiego banku należącego do Pekao wyniósł 10 mln zł. Portfel kredytów przekroczył 2 mld zł, a depozytów 800 mln zł.

d1coeg7

Większy zysk

Pekao zarobił w III kwartale tego roku 660 mln zł, czyli o 6,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i o 41 mln zł więcej niż w II kwartale bieżącego roku. - Ten rezultat osiągnęliśmy dzięki naszej podstawowej działalności - tłumaczy Luigi Lovaglio. Wynik z tytułu odsetek wzrósł o 1,7 proc., licząc kwartał do kwartału, i o 6 proc., porównując dane rok do roku.

- Wyniki banku są stabilne. Koszty działania i koszty ryzyka są pod kontrolą – ocenia Dariusz Górski, analityk Wood & Co. - Pozytywne jest to, że rośnie akcja kredytowa Pekao.Kurs akcji Pekao spadł w środę o 3,3 proc., do 190 zł.

Eliza Więcław

d1coeg7

Podziel się opinią

Share
d1coeg7
d1coeg7