Trwa ładowanie...

Pełny plecak pierwszaka, pusta kieszeń rodziców

Nawet 20 podręczników i zeszytów ćwiczeń muszą kupić rodzice ucznia wybierającego się do I klasy gimnazjum.

Pełny plecak pierwszaka, pusta kieszeń rodzicówŹródło: WP.PL
d1uzjgk
d1uzjgk

Głęboko do kieszeni będą musieli sięgnąć także rodzice drugoklasistów z gimnazjum i podstawówki.

13-latek, zaczynający we wrześniu naukę w Gimnazjum nr 25 w Łodzi, oprócz książek do najważniejszych przedmiotów, musi też mieć w plecaku np. podręcznik do edukacji dla bezpieczeństwa za ok. 15 zł. Obliczyliśmy, że nowe książki wymienione na stronie internetowej tej szkoły jako zestaw pierwszoklasisty, będą kosztować ok. 310 zł. Braliśmy pod uwagę najkorzystniejsze ceny w sklepach internetowych, bez uwzględnienia kosztów wysyłki.

Podobne obliczenia przeprowadziliśmy dla Gimnazjum
nr 21. Tu rodzic pierwszoklasisty wyda co najmniej 340 zł. Nauczyciele z tej szkoły wymagają ćwiczeń do historii, geografii, biologii, fizyki oraz chemii. Każdy z tych zeszytów kosztuje powyżej 10 zł.
Rodzice spotkani w księgarniach przekonują, że za podręczniki i ćwiczenia do gimnazjum zapłacą nawet 400 zł. - Wydałam już 370 zł, a córce idącej do Gimnazjum nr 46 w Łodzi brakuje jeszcze książek do angielskiego i francuskiego - mówi pani Monika, spotkana w sklepie przy ul. Dąbrowskiego. Jego właścicielka twierdzi, że pierwszaki nie mogą liczyć na książki po poprzednim roczniku, bo w większości pozycji wydawcy wprowadzili zmiany. - Zresztą czas poświęcony na chodzenie po kiermaszach i wyszukiwanie niezmienionych pozycji też ma swoją wartość - dodaje pani Monika.

Jolanta Szczepańska-Smakowska, kierowniczka działu w Domu Handlowym Central przypomina, że na zakup używanych książek nie mają co liczyć także rodzice 8- i 14-latków. - Przed rokiem do szkół podstawowych i gimnazjów weszła nowa podstawa programowa. Właśnie obejmuje drugie klasy - mówi Szczepańska-Smakowska.

d1uzjgk

Z Centralu z torbą pełną podręczników wyszła Janina Komorowska, babcia Mateuszka, który właśnie wybiera się do SP nr 5 w Łodzi. Wydała ok. 200 zł, ale mogło być gorzej. SP nr 182 w Łodzi informuje rodziców, że pełny zestaw książek będzie kosztował 283 zł. Koszty zakupu pozycji podanych na liście pierwszaka z SP nr 125 oszacowaliśmy na podstawie cen z Internetu na ok. 220 zł. Dominującą pozycją jest komplet książek do nauczania zintegrowanego za ok. 150 zł, do tego podręczniki do informatyki, angielskiego i religii, do której pierwszakowi potrzebne są także ćwiczenia.

- W porównaniu z 2009 r. ceny wzrosły o 5-10 procent- mówi Szczepańska-Smakowska. - Plus dla rodziców jest taki, że wydawcy jako oczywiste traktują już dodawanie darmowych płyt CD, głównie z materiałami do przedmiotów ścisłych.

Księgarze twierdzą, że licealiści o książkach myślą dopiero we wrześniu, bo dopiero wtedy nauczyciele podają pełne listy. Jednak w przypadku ogólniaków koszt nowego zestawu grubo przekroczy 300 zł.

d1uzjgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzjgk