Trwa ładowanie...
df5t4dt
df5t4dt

Pengab spadł o 2,5 pkt m/m do 20,7 pkt w czerwcu

Warszawa, 25.06.2015 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadło 2,5 pkt m/m do 20,7 pkt w czerwcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 26,4 pkt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
df5t4dt

"W czerwcu indeks Pengab m/m obniżył się o 2,5 pkt do poziomu 20,7 pkt. Zmiana ta, podobnie jak majowa korekta, ma sezonowy charakter. W środowisku bankowym nadal powszechna jest korzystna ocena sytuacji na rynku bankowym. Poprawę odnotowano na rynku kredytów oraz depozytów przedsiębiorstw. Większa korekta dotyczy przewidywanej aktywności klientów na rynku bankowych w najbliższych trzech miesiącach. Wskaźnik wyprzedzający obniżył się o 6,7 pkt do 21,4 pkt. Pomimo tego środowisko bankowe za wyjątkiem rynku kredytów mieszkaniowych przewiduje w perspektywie najbliższego półrocza utrzymanie dotychczasowej dynamiki na podstawowych rynkach produktowych" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wzrósł o 1,6 pkt w skali miesiąca do 20 pkt w czerwcu, zaś wskaźnik prognoz spadł o 6,7 pkt do 21,4 pkt.

W ub. miesiącu pogorszeniu uległy wskaźniki prognozy sześciomiesięcznej gospodarki kraju, gospodarstw domowych i sytuacji przedsiębiorstw. Największy spadek miał miejsce w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej kraju (o 11 pkt proc.).

df5t4dt

"W czerwcu wyraźnie pogorszyły się prognozy rynku kredytów mieszkaniowych osób indywidualnych (-12 pkt proc.) oraz kredytów konsumpcyjnych osób indywidualnych (-9 pkt proc.). Jeśli chodzi o osoby indywidualne, poprawiły się prognozy rynku lokat długoterminowych (+9 pkt proc.). Prognozy dla przedsiębiorców pozostają prawie niezmienione w stosunku do poprzedniego miesiąca" - czytamy w raporcie.

Na rynku kredytowym gospodarstw domowych czerwiec przyniósł wzrost wartości wskaźnika ocen o 8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na tę zmianę złożyły się zarówno oceny sytuacji na rynku kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. O 9 pkt proc. W stosunku do maja obniżył się wskaźnik prognoz dla całego rynku kredytów gospodarstw domowych. Obniżyło się także saldo prognoz kredytów mieszkaniowych (-6 pkt proc.) oraz kredytów konsumpcyjnych (-8 pkt proc.).

Po sezonowej korekcie w maju, wskaźnik ocen rynku kredytowego odnotował poprawę. O 6 pkt proc. wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik ocen kredytów inwestycyjnych, a wskaźnik ocen kredytów zagrożonych - o 9 pkt proc. Natomiast wskaźnik prognoz dla rynku kredytowego podmiotów gospodarczych kontynuuje tendencję spadkową - w stosunku do maja obniżył się o 3 pkt proc.

Po majowym wzroście, czerwiec przyniósł nieznaczny spadek dynamiki na rynku depozytów gospodarstw domowych. Wskaźnik ocen m/m pozostał na zbliżonym poziomie (spadek o 1 pkt proc.), natomiast wskaźnik prognoz obniżył się o 4 pkt proc. Pogorszyły się prognozy dla rynku bieżących jak i terminowych depozytów gospodarstw domowych. Gorzej oceniana jest także obecna sytuacja na rynku depozytów bieżących.

df5t4dt

W czerwcu wskaźniki prognoz dla rynku depozytowego podmiotów gospodarczych nieznacznie wzrosły. Wskaźnik ocen poprawił się o 3 pkt proc., natomiast prognozy wzrósł o 2 pkt proc. Poprawiła się ocena bieżącej sytuacji na rynku depozytów terminowych (+ 13 pkt proc.).

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 8 a 19 czerwca. W badaniu wzięło udział 178 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

df5t4dt

Podziel się opinią

Share
df5t4dt
df5t4dt