Trwa ładowanie...
d45gjs6
22-04-2015 11:04

Pengab wzrósł o 3,7 pkt m/m do 21,9 pkt w kwietniu

Warszawa, 22.04.2015 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 3,7 pkt m/m do 21,9 pkt w kwietniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 30,2 pkt.

d45gjs6
d45gjs6

"W środowisku bankowym narasta oczekiwanie wzrostu aktywności klientów na rynku kredytów. Od trzech miesięcy umacnia się wzrostowy trend, w szczególności kredytów konsumpcyjnych, jak i kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw. W kontekście kolejnych dwóch kwartałów przewiduje się upowszechnienie umiarkowanej poprawy sytuacji na wszystkich monitorowanych rynkach. Po raz pierwszy od kilku miesięcy znacząco wzrosły projekcje przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. W najbliższych miesiącach oczekiwany jest jednak dalszy spadek aktywności klientów na rynku depozytowym" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wzrósł o 2,8 pkt w skali miesiąca do 19,8 pkt w kwietniu, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 4,6 pkt do 24 pkt.

W kwietniu poprawie uległy wskaźnik prognozy sześciomiesięcznej gospodarki kraju, gospodarstw domowych i sytuacji przedsiębiorstw. W porównaniu z poprzednim miesiącem największy wzrost oczekuje poprawy w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw.

Wskaźniki prognoz sześciomiesięcznych dla rynku bankowego ą w dużej mierze zbieżne ze zmianami oceny i prognoz krótkoterminowych. W odniesieniu do większości rynków kredytowych w porównaniu z poprzednim miesiącem dominuje stabilizacja. Zdecydowana większość bankowców oczekuje wzrostu w tych obszarach. Z kolei w odniesieniu do lokat długoterminowych bankowcy spodziewają się spadku zainteresowania (mimo poprawy w stosunku do poprzedniego miesiąca).

d45gjs6

"Rynek kredytowy gospodarstw domowych utrzymał w kwietniu pozytywny trend z poprzedniego miesiąca. Lepiej oceniana jest przede wszystkim sytuacja na rynku kredytów konsumpcyjnych (wzrost o 9 pkt proc.) i samochodowych (wzrost o 7 pkt proc.). Od początku roku, znacznie poprawiły się oczekiwania w odniesieniu do kredytów mieszkaniowych (wzrost o 23 pkt proc.) oraz konsumpcyjnych (wzrost o 15 pkt proc.)" - czytamy w raporcie.

Podobnie jak na rynku kredytowym gospodarstw domowych, korzystne zmiany odnotowano również w odniesieniu do podmiotów gospodarczych. Zauważalna poprawa ocen nastąpiła na rynku kredytów inwestycyjnych (wzrost o 10 pkt proc.). Wzrost ocen zaobserwowano również na rynku kredytów obrotowych (wzrost o 5 pkt proc.). Wskaźniki prognoz ustabilizowały się na poziomach z poprzedniego miesiąca.

Na rynku depozytowym gospodarstw domowych zaobserwowano nieznaczne spadki ocen. W odniesieniu do prognoz na tych rynkach widać poprawę oczekiwań. Na rynku depozytów bieżących o 9 pkt proc. wzrósł odsetek oczekujących poprawy, a na rynku depozytów terminowych o 8 pkt proc.

Wskaźniki oceny i prognozy sytuacji na rynku depozytowym podmiotów gospodarczych znajdują się na poziomie zbliżonym do marcowego. Analiza szczegółowych obszarów ujawnia, że na rynku depozytów bieżących sytuacja uległa poprawie (wzrost o 9 pkt proc.). Z kolei na rynku depozytów terminowych sytuacja uległa pogorszenia (spadek o 5 pkt proc.). Jednak wskaźnik wyprzedzający dla tego rynku wzrósł o 10 pkt proc.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 a 17 kwietnia. W badaniu wzięło udział 189 placówki bankowe, reprezentujące różne typy banków.

(ISBnews)

d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6