Pepco pokazało wyniki. "Sytuacja uległa pogorszeniu"
Grupa Pepco miała w czwartym kwartale roku obrotowego 2022/2023, zakończonym 30 września, ponad 1,4 mld euro przychodów. To wzrost o 12,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, jednak firma ocenia, że sprzedaż nie szła tak, jak oczekiwano.
Przychody grupy Pepco wyniosły w czwartym kwartale roku obrotowego 2022/2023 864 mln euro, co oznacza wzrost o 12,6 proc. rdr przy stałym kursie walutowym. Przychody Poundland Group wyniosły 577 mln euro, czyli wzrosły o 12,4 proc. Wzrost przychodów LFL Pepco Group wyniósł w czwartym kwartale 0,2 proc.
Jak podała spółka w komunikacie, przychody sieci Pepco w ujęciu LFL spadły o 2,4 proc. z uwagi na raportowaną wcześniej trudną sytuację dla handlu. Spadek przychodów nastąpił sierpniu i pogłębił się we wrześniu. Sprzedaż LFL Grupy Poundland wzrosła o 4,1 proc. w czwartym kwartale.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kupił ponad 200-letni poniemiecki dom. Cena była bardzo okazyjna: 15 tys. zł
Pepco Group pokazało wyniki
W całym roku obrotowym grupa zanotowała rekordowe przychody na poziomie 5,649 mln euro, co oznacza wzrost o 17,7 proc. przy założeniu stałych kursów walutowych, głównie dzięki wzrostowi sprzedaży Pepco o 24,8 proc. i Poundland Group o 8,4 proc.
Sprzedaż grupy w ujęciu LFL wzrosła o 6,0 proc. rdr. Sieć Pepco zanotowała wzrost sprzedaży LFL o 6,3 proc., a Poundland Group o 5,6 proc. W IV kwartale grupa otworzyła 343 sklepy, a w całym roku obrotowym liczba otwarć wyniosła łącznie 668, czyli powyżej celu zakładającego co najmniej 550 placówek.
Na koniec września sieć Pepco Group liczyła łącznie 4 629 sklepów. Grupa podtrzymała, że spodziewa się, że całoroczny bazowy wynik EBITDA (zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek), wyniesie ok. 750 mln euro (wobec 731 mln euro w roku obrotowym 2022). "Wynik ten odzwierciedla słabszą niż oczekiwano sprzedaż w IV kwartale na rynkach Pepco, niższą marżę brutto z uwagi na wolniejszą sprzedaż starszych towarów, a także wpływ wyższych kosztów, częściowo odzwierciedlających inwestycje w rekordową liczbę nowych sklepów uruchomionych w czwartym kwartale. Utworzyliśmy również dodatkową rezerwę na zapasy, aby usprawnić sprzedaż nadwyżek" - napisano w komunikacie.
"Mieszane" wyniki
Jak dodano, grupa utrzymuje solidny bilans z silnymi przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej i dostępem do ponad 400 mln euro płynności (z gotówki i kredytów). "Wyniki grupy w minionym roku były mieszane z uwagi na trudne otoczenie rynkowe. Otworzyliśmy rekordową liczbę nowych sklepów i osiągnęliśmy silny dwucyfrowy wzrost przychodów, co przełożyło się na rekordowe przychody całej grupy. Zwiększymy zyski rok do roku i osiągniemy najwyższy w historii wynik EBITDA na poziomie ok. 750 mln euro" - powiedział, cytowany w komunikacie, Andy Bond, przewodniczący wykonawczy Grupy Pepco.
Powtórzył, że w ostatnim kwartale sytuacja handlowa na rynkach, na których działa Pepco, uległa znacznemu pogorszeniu, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie odnotowano słabszą sprzedaż, niższą niż zakładano marżę brutto i wyższe koszty, co poskutkowało niższym poziomem rentowności na głównych rynkach. Prezes Andy Bond zaznaczył, że stawia na wdrożenie bardziej ukierunkowanego planu wzrostu na rynkach, na których istnieje sieć i przyspieszenie przekształcenia grupy w jedną, zintegrowaną firmę. W ten sposób Pepco zamierza poprawić rentowność i zdolność do generowania gotówki, a także zapewnić bardziej zrównoważony wzrost.