PERN dokończy tzw. III nitkę rurociągu "Przyjaźń" do 2013 r.

29.06. Płock (PAP) - Gmina Wieliszew uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwali na zakończenie do 2013 r. budowy tzw. III nitki odcinka wschodniego rurociągu...

29.06.2011 | aktual.: 29.06.2011 20:53

29.06. Płock (PAP) - Gmina Wieliszew uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwali na zakończenie do 2013 r. budowy tzw. III nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka.

Jak poinformowało w środę Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń", Wieliszew to ostatnia gmina, w której brak planu zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiał realizację inwestycji.

"To ważny i dobry dzień dla naszej spółki i dla naszego państwa" - powiedział, cytowany w komunikacie PERN, prezes spółki Robert Soszyński.

Podkreślił, że podjęta przez radnych gminy Wieliszew decyzja umożliwia PERN zakończenie budowy tzw. III nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń", a w konsekwencji pozwoli to "realnie obniżyć koszty tłoczenia surowca, oraz poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju".

Plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, przez który przebiega tzw. III nitka odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" w miejscowościach: Łajski, Skrzeszew, Kałuszyn i Topolina, radni gminy Wieliszew uchwalili jednogłośnie.

PERN rozpoczął prace projektowe nad budową tzw. III nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" w 2002 r. Budowa ruszyła w 2004 r. Obecnie pozostał do realizacji liczący 62 km odcinek rurociągu z Zawad do Orzechowa.

Cała tzw. III nitka odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" z Adamowa, gdzie znajduje się baza magazynowa PERN do Płocka będzie liczyła 232 km. Przewidywany koszt inwestycji wyniesie ponad 720 mln zł. Oddanie do użytku magistrali umożliwi m.in. przeprowadzenie niezbędnych prac konserwacyjnych, funkcjonującej nieprzerwanie od 50 lat I nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń".

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. (PAP)

mb/ mki/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseperngiełda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)