Trwa ładowanie...
naftoport
05-11-2013 17:45

PERN i Eni Trading zawarły umowę na przeładunek i magazynowanie ropy

PERN "Przyjaźń" i Naftoport podpisały we wtorek umowę włoskim koncernem Eni Trading and Shipping na przeładunek, magazynowanie i transport ok. 100 tys. ton ropy naftowej - poinformowała spółka.

PERN i Eni Trading zawarły umowę na przeładunek i magazynowanie ropyŹródło: Thinkstockphotos
d1fmi91
d1fmi91

Jak podkreślił PERN, umowa otwiera nowe na krajowym rynku możliwości tradingowe, czyli przyjęcie surowca, jego magazynowanie, a następnie sprzedaż do polskiego lub zagranicznego odbiorcy, zgodnie z dyspozycją właściciela surowca.

- To dobry prognostyk na przyszłość. Od dziś mamy nie tylko nowego, ważnego kontrahenta, ale także uczyniliśmy poważny krok dla uruchomienia i przetestowania nowych usług, jakie mają być świadczone w Terminalu Naftowym w Gdańsku - powiedział o zawartej umowie, cytowany w komunikacie, prezes PERN Marcin Moskalewicz.

PERN nie podał szczegółów umowy z Eni Trading and Shipping, w tym jej wartości. Spółka zapowiedziała natomiast, że wspólnie z Naftoportem oraz Eni Trading and Shipping "po sfinalizowaniu transakcji" objętej obecną umową "zamierzają przystąpić do ustalania warunków umowy, tym razem już - długoterminowej".

d1fmi91

Wcześniej PERN informował, że plany dotyczące Terminalu Naftowego, który ma powstać na terenie gdańskiego portu, obejmują budowę w najbliższych latach bazy do magazynowania i przeładunku ropy naftowej i chemikaliów, o łącznej pojemności ok. 700 tys. metrów sześciennych. Całkowita wartość inwestycji to 826 mln zł.

Pierwszy etap przedsięwzięcia - budowa zbiorników do przeładunku ropy naftowej - ma rozpocząć się w 2014 r., a zakończyć w 2015 r. Etap ten ma być zrealizowany ze środków własnych PERN w wysokości 415 mln zł. Drugi etap, czyli budowa zbiorników na produkty naftowe i produkty chemiczne - zgodnie ze wstępnym harmonogramem - ma zakończyć się w 2017. PERN zamierza pozyskać na ten cel środki zewnętrzne.

Jak mówił we wrześniu PAP Moskalewicz, Terminal Naftowy w Gdańsku pełną funkcjonalność osiągnie w 2018 r.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Spółka tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały.

PERN zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ponad 3 mln metrów sześc.

d1fmi91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fmi91